Gisar Destanı aktarıcıları için veri deposu oluşturuldu

2018-11-24 15:31:23

Gisar Destanı aktarıcıları için veri deposu oluşturuldu

İki yıl süren çalışmaların ardından Gisar Destanı'nın aktarıcıları için oluşturulan veri deposu bugün Qinghai eyaletinin Xining kentinde hizmete girdi.

Yaşayan Destan olarak bilinen Gisar Destanı'nın 1 milyondan fazla satırı ve 20 milyondan fazla kelimesi bulunuyor. Destan kelime sayısı bakımından dünyanın ilk 5 destanının toplamına eşittir, destana hala yeni içerik katılıyor.

Bin yıllık bir geçmişe sahip Gisar Destanı, Çin'in Qinghai-Tibet Yaylası'nda yaşayan Tibet, Moğol ve Naxi gibi etnik gruplar arasında çok yaygındır.

Sözel olarak kuşaktan kuşağa aktarılan Gisar Destanı, cennetten dünyaya gelen Kral Gisar'ın canavarları yok etmesi, ihtiyaç sahiplerine yardım etmesi, aşiretleri birleştirmesi ve sonunda cennete dönmesiyle ilgili bir efsaneyi anlatıyor.

Destan, aynı zamanda Tangka ve Tibet tiyatrosu gibi geleneksel halk sanatları ve çağdaş sanatların oluşumu için de önemli bir ilham kaynağı.

Gisar Destanı, 2006 yılında Çin'in ulusal düzeydeki ilk grup maddi olmayan kültür mirasları listesine yazıldı, ardından 2009 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) insanlığın maddi olmayan kültür mirasları listesine dahil edildi.

Söz konusu veri deposunda yazı, fotoğraf, ses kaydı ve video gibi yöntemlerle aktarıcıların aktarma becerileri, destandaki hikayeler ve araştırma sonuçları tanıtılıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor