Çin-Hırvatistan ilişkilerinde kültür ve eğitime ağırlık verilecek

2018-11-24 14:45:06

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic dün Zagreb'de Çin Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan'la görüştü.

Sun Chunlan, görüşmede, Çin ile Hırvatistan arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana iki ülke arasında eşitlik, karşılıklı saygı, güven, çıkar ve ortak kazanca dayalı ilişkinin istikrarlı şekilde yürütüldüğünü kaydetti.

Kuşak ve Yol İnisiyatifi, Çin-Avrupa işbirliği ve Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliğini ifade eden “16+1” gibi mekanizmalar öncülüğünde iki ülkenin kültürel temaslarının ve halklar arasındaki anlayışın gittikçe arttığını dile getiren Sun Chunlan, eğitim, tıp, spor, kültür ve turizm gibi alanlarda işbirliğini artırmak ve ikili ilişkilerin sosyal tabanını güçlendirmek istediklerini ifade etti.

Sun Chunlan, önümüzdeki yılın Çin-Hırvatistan Turizm Yılı olarak belirlendiğini ve “16+1 Eğitim Gençlik ve Temas Yılı” düzenleneceğini belirterek, bu vesileyle Hırvatistan'la kültür ve eğitim alanında münasebeti artırmak istediklerini sözlerine ekledi.

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Hırvatistan-Çin ilişkisinin tarihin en iyi döneminde bulunduğunu ve çeşitli alanda işbirliğinin büyük potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Andrej Plenkovic, Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri liderler görüşmesi ve Hırvatistan-Çin Kültür-Turizm Yılı vesilesiyle Hırvatistan ile Çin arasındaki kapsamlı işbirliği ortaklığına yeni motivasyon katmaya hazır olduklarına dikkat çekti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor