Wang Yi: Çin-Pakistan dostluğuna zarar verilmesine müsaade etmeyiz

2018-11-23 19:43:28

Wang Yi: Çin-Pakistan dostluğuna zarar verilmesine müsaade etmeyiz

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in Karaçi Başkonsolosluğu'nu hedef alan saldırıyı ve diplomatik kurumlara yönelik her türlü şiddet eylemini kınadıklarını açıkladı.

Geng Shuang, bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in Karaçi Başkonsolosluğu'nda çalışan tüm personelin ve ailelerin güvende olduğunu, saldırıda hayatını kaybeden Pakistanlı güvenlik görevlilerinin ailelerine başsağlığı dileğinde bulunduklarını söyledi.

Beijing saatiyle 12 civarında 3 militan Çin'in Karaçi'deki Başkonsolosluk binasına girmeye çalıştı, Pakistan polisi bu girişimi fark edince silahlı çatışma başladı.

Geng Shuang, 3 militanın öldürüldüğünü ancak Pakistanlı 2 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Geng Shuang ayrıca, Pakistan Başbakanı İmran Han'ın Çin'in Karaçi Başkonsolosluğu'na geçmiş olsun dileğinde bulunduğu bilgisini verdi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi aynı gün Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureşi ile telefon görüşmesi yaptı.

Şah Mahmud Kureşi, saldırı olayıyla ilgili ilk incelemenin sonuçlarını aktararak, bu terörist eylemi en ağır şekilde kınadıklarını ve Pakistan hükümetinin, dost Çin halkının yanında olduğunu kaydetti.

Kapsamlı inceleme yapacaklarını ve terörizmi temizlemek için gerekli her tedbiri alacaklarını dile getiren Şah Mahmud Kureşi, Pakistan-Çin dostluğunun çok değerli olduğunu, Pakistan'daki Çinli dostların güvenliğini kendi vatandaşlarının güvenliğinden ayırmadıklarını belirtti.

Wang Yi, saldırının kendilerini şok ettiğini ve bir diplomatik misyona yönelik şiddet eylemini en ciddi şekilde kınadıklarını ifade etti.

Pakistan polisinin hızlı bir şekilde hareket ettiğini ve başkonsolosluktaki çalışanları koruduğunu dile getiren Wang Yi, polisin gayretinden dolayı minnettar olduklarını kaydederek, olayda hayatını kaybeden güvenlik görevlileri için derin üzüntü duyduklarını söyledi.

Wang Yi ayrıca, Çin ile Pakistan arasındaki dostluğa zarar veren herhangi bir girişime müsaade edilmeyeceğini, Pakistan'ın ulusal güvenlik ve istikrarını koruma kapasitesine sahip olduğunu ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor