Çin: DTÖ ABD'nin kendi açtığı bir kurum değil!

2018-11-22 21:33:53

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'nden çıkarılacağı yönündeki iddiaların, ABD'nin zorba yüzünü ve “dünyada sadece ben varım” anlayışını gösterdiğini; Çin'in DTÖ odaklı çok taraflı ticaret sistemini kararlılıkla desteklemeye devam edeceğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ekonomi danışmanı Kevin Hassett dün basına verdiği demeçte, DTÖ üyesi olan Çin'in “kurallara uygun hareket” etmediğini ve bu nedenle örgütten çıkarılacağını iddia etti.

Çinli sözcü Geng Shuang bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, adı geçen iddialara “Dünya Ticaret Örgütü ABD'nin tek başına açtığı bir kurum değil, çok taraflı bir örgüttür. Üyelerin eşit olduğu DTÖ'de ABD tek başına söz sahibi değildir” şeklinde yanıt verdi.

Geng Shuang, Çin'in DTÖ'den çıkarılması imasının hayalden öteye gidemeyeceğini, bunun ABD'nin zorba yüzünü ve “dünyada sadece ben varım” anlayışını yansıttığını söyledi.

Geng Shuang, son dönemde ABD'nin UNESCO, BM İnsan Hakları Konseyi, Evrensel Posta Birliği gibi uluslararası örgütlerin yanı sıra, Trans-Pasifik Ortaklık Anlaşması, Paris İklim Değişikliği Anlaşması, Küresel Göç Anlaşması, İran Nükleer Anlaşması ve Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi Uyuşmazlık Çözümü Ek Protokolü gibi uluslararası anlaşmalardan geri çekildiğini hatırlattı.

Sözcü, ABD'nin “önce ABD” sloganıyla “anlaşma feshetme”, “örgütten çekilme” tarzıyla hareket etmesinin uluslararası toplumca artık iyi bilindiğini ve ABD'nin “kendisine uyarsa kalır, uymazsa terk eder” yaklaşımından büyük endişe duyulduğunu söyledi.

Geng Shuang, “ABD kısa süre önce DTÖ'den çekilme tehdidinde bulunmuştu, şimdiyse reform adı altında Çin'i örgütten çıkarmayı gündeme getiriyor. Bu nasıl bir çelişkidir?” dedi.

Anlaşmazlıkların diyalog yoluyla çözülebileceğini ve diğerlerini “dışlama” düşüncesinin çok tehlikeli olduğunu kaydeden Geng Shuang, “Çin dünyada en büyük mal ticaret ülkesi ve ikinci büyük ekonomidir. Eğer Çin bile örgütten çıkarılırsa, başkaları ne olacak? Kim ikinci olacak?” diye konuştu.

Geng Shuang, DTÖ'ye katılmasından bu yana Çin'in verdiği sözleri tutmasının büyük övgüyle karşılandığına dikkat çekerek, diğer üyelerle birlikte örgütün çekirdek rolünü koruyarak temel ilkeler üzerinde reform yapmaya hazır olduklarını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor