Çin-Kazakistan başbakanları 4. olağan görüşmesi

2018-11-22 20:53:58 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang bugün Kazakistan Başbakanı Bagitcan Sagintayev'la Çin-Kazakistan başbakanları 4. olağan görüşmesini gerçekleştirdi.

Li Keqiang görüşmede Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifini Kazakistan'ın gelişme stratejisiyle kenetleyerek yüksek seviyeli karşılıklı güven ve işbirliği niyetini somut kazanımlara dönüştüreceklerini kaydetti.

Görüşme kapsamında endüstriyel kapasite, yatırım ve dijital ekonomi gibi alanlarda bazı işbirliği anlaşmaları imzalayacaklarına dikkat çeken Başbakan Li, tüm bunların Çin ile Kazakistan arasındaki işbirliğinin sürekli şekilde gelişmesinin göstergesi olduğuna işaret etti.

Li, enerji başta olmak üzere pek çok alanda Kazakistan'la işbirliğini derinleştireceklerine dikkat çekti, karşılıklı yatırımlarda yasal güvencelerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Li ayrıca, iki ülkenin Shanghai İşbirliği Örgütü gibi çok taraflı organizasyonlar kapsamında koordinasyonu yoğunlaştırarak, çok taraflılığı ve serbest ticaret sistemini koruyacaklarını belirtti.

Kazakistan Başbakanı Bagitcan Sagintayev, Kazakistan'ın ‘Nurlu Yol' adlı kalkınma hedeflerinin, Kuşak ve Yol girişimiyle entegre edilmesini sağlayarak, ticaret, yatırım, endüstriyel kapasite, tarım ve enerji gibi alanlarda Çin'le işbirliğini derinleştireceklerini söyledi.

Başbakanların görüşmesinin ardından iki ülke arasında çok sayıda işbirliği anlaşması imzalandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor