Çin: Burundi, Güvenlik Konseyi'nin gündeminden çıkartılmalı

2018-11-22 16:03:32 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, Burundi'yi Güvenlik Konseyi'nin gündeminden çıkartmanın düşünülmesi gerektiğini belirtti.


Wu, dün Güvenlik Konseyi'nde Burundi sorununa ilişkin olarak düzenlenen oturumda, şu an Burundi'de durumun genel olarak istikrarlı olduğunu ve Güvenlik Konseyi'nin Burundi'nin sesine kulak vererek, bu ülkeyi gündemden çıkartmayı düşünmesi gerektiğini söyledi.


Wu, Burundi Dışişleri Bakanı'nın bu seneki BM Genel Kurulu'nun tartışma toplansında, ülkesindeki politika ve güvenlik durumunun istikrarlı hale geldiğini, Burundi'nin artık küresel ve bölgesel barış ile güvenliğe tehdit oluşturmadığını, bu nedenle Güvenlik Konseyi'nin gündeminde yer almaması gerektiğini belirttiğine dikkat çekti.


Wu, Güvenlik Konseyi'nin Burundi'nin sesini dinleyerek, yeni duruma göre gerekli ayarlamalar yapıp, olumlu sinyal vermesi gerektiğini ifade etti.


Burundi hükümetinin siyasi süreci etkin şekilde hızlandırarak, bu konuda önemli ilerlemeler kaydettiğine işaret eden Wu, şu an çok sayıda mültecinin yurda döndüğünü, yurtiçinde uzlaşı eğilimi ile sosyal birlik gücünün ve siyasi kapsayıcılığın sürekli arttığını vurguladı.


Wu, bütün bunların Burundi hükümeti ve halkının yurtiçindeki siyasi sorunları kendi gücüyle çözerek, ulusal barış ve istikrarı koruma konusunda gereken kabiliyete ve kararlılığa sahip olduğunu kanıtladığını dile getirdi.


Wu, uluslararası toplumun Burundi'nin egemenliğine, birliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesi gerektiğini söyledi.


Çinli temsilci, ilgili uluslararası örgüt ve kuruluşlara bir an önce Burundi'yle ekonomik işbirliği kurarak, ülkeye finansal yardımda bulunma çağrısı yaptı.


Çin hükümetinin her zaman Burundi'deki barış sürecini desteklediğine dikkat çeken Wu, Çin'in Burundi'de barış, istikrar ve sürdürülebilir gelişme için yapıcı rol oynamaya devam edeceğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor