Xi Jinping, Filipinler Kongresi liderleriyle görüştü

2018-11-21 15:15:40 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Filipinler'in başkenti Manila'da Temsilciler Meclisi Başkanı Gloria Macapagal Arroyo ve Senato Başkanı Vicente Sotto ile bir araya geldi.

Arroyo ve Sotto'nun Çin halkının eski dostları olduğuna işaret eden Xi, iki meclis başkanının Çin ile Filipinler arasındaki dostluk için uzun zamandan beri gösterdiği büyük çabaları takdirle değerlendirdiğini dile getirdi.

Dün Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte ile yaptığı görüşmede, kapsamlı stratejik işbirliği ilişkileri kurma kararı aldıklarını ifade eden Xi, bu doğru yolda büyük adımlarla ilerlemeye devam edeceklerini aktardı.

Xi, Çin ile Filipinler arasında somut işbirliğini derinleştireceklerini, ikili ilişkilerin maddi temelini sağlamlaştıracaklarını, kültürel iletişimi yoğunlaştıracaklarını, Güney Çin Denizi sorununu uygun şekilde çözeceklerini, iyi komşuluk ve iyi dostluk ilişkileri geliştireceklerini kaydetti.

Senato ve Temsilciler Meclisi'nin iki ülke arasındaki dostluğun pekiştirilmesinde daha büyük rol oynamasını arzuladığını vurgulayan Xi, iki ülkenin yasama kuruluşlarının çok düzeyli temas ve işbirliğini yoğunlaştırmanın yanı sıra, uluslararası ve bölgesel meclis örgütlerindeki koordinasyonu da güçlendirmesini istediğini vurguladı.

Xi, Filipinler Senato ve Temsilciler Meclisi'nin hükümetin Çin'le işbirliği geliştirmesine ve iki ülke arasında eğitim, kültür ve turizm alanındaki işbirliğini ilerletmesine destek vermesi yönündeki arzusu da ifade etti.

Filipinler-Çin ilişkilerinin tarihteki en iyi döneminde bulunduğuna dikkat çeken Arroyo ve Sotto ise, iki ülke arasında her alanı kapsayan işbirliğinin olumlu şekilde ilerlediğinin ve Çin'in Filipinler'in ekonomik büyüme sürecindeki en önemli ortaklarından biri olduğunun altını çizdi.

Çin'e Filipinlerin kalkınmasına verdiği desteklerden ötürü teşekkür eden yetkililer, Çin'le ekonomi, ticaret ve altı yapı inşası alanlarındaki işbirliğini güçlendirmenin yanı sıra, kültürel temasları da yoğunlaştırmaya hazır olduklarını vurguladı.

Senato ve Temsilciler Meclisi'nin, ikili ilişkilerin kapsamlı stratejik işbirliği düzeyine taşınmasını desteklediğini belirten Arroyo ve Sotto, Çin'deki yasama kuruluşlarıyla temasları yoğunlaştırarak, somut işbirliğini derinleştireceklerini ve insanlık için kader ortaklığı inşasını ortaklaşa ilerleteceklerini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor