“DTÖ reformunda korumacılığa ve tek taraflılığa karşı çıkılmalı”

2018-11-21 10:16:47 CRI

Çin'in Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Daimi Temsilcisi Zhang Xiangchen, DTÖ reformunda korumacılığa ve tek taraflılığa karşı tutumun kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Zhang Xiangchen dün Cenevre'de verdiği demeçte, DTÖ reformunun küresel ticaretin serbestleşmesi ve yatırımın kolaylaşması sürecinin hızlandırılmasına yardımcı olması gerektiğine işaret etti. Zhang, ayrımcılık karşıtı ilkelerin kararlılıkla sürdürülmesinin ve demokrasinin tam olarak hayata geçirilmesinin önemine değindi.

Bütün uluslararası örgütlerin çağa ayak uydurması gerektiğine ve DTÖ'nün de bu konuda bir istisna olmadığına vurgu yapan Zhang konuşmasına şöyle devam etti:

“Ancak reformun adım adım ilerletilmesi gerekiyor. Şu an en ivedi görev, DTÖ'nün Anlaşmazlıkların Halli Mekanizması'nın çalışmasının bir an önce normale dönmesini sağlamak ve balıkçılık sübvansiyonu sözleşmesine ilişkin görüşmeler ile e-ticaret, yatırımın kolaylaştırılması ve KOBİ'ler gibi konularda ilerleme kaydedilmesi.

DTÖ'nün gelişmiş üyelerinde yüz milyarlarca dolarlık tarım sübvansiyonu ondan fazla yıl boyunca hiç azaltılmadı. e-Ticaret gibi yeni sektörler küresel piyasada hızla yükselirken, DTÖ hiçbir ilgili uluslararası standart ortaya koymadı. Daha da kötüsü, tek taraflılık ve korumacılık akımlarının bütün dünyayı etkilediği bugünlerde, DTÖ verimli önlemler alamadı. Dolayısıyla DTÖ'de muhakkak reform yapılması gerekiyor.

Şu an Çin ile Avrupa Birliği (AB) arasında DTÖ reformuna dair bir üst düzey çalışma grubu oluşturuldu. Reformla ilgili bir ortak belge sunuldu. Bunun yanı sıra Çin de yakın zamanda kendi önergesini teslim edecek.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor