Filipinler'de Xi Jinping-Duterte görüşmesi

2018-11-20 21:28:44 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte ile görüştü.

İki lider ikili ilişkilerin gelişimini ele aldı. Görüşmede karşılıklı saygı, içtenlik, eşitlik, işbirliği ve karşılıklı yarar temelinde Çin ile Filipinler arasında kapsamlı stratejik işbirliği ilişkisi kurulmasına karar verildi.

Çin ve Filipinler'in binlerce yıllık yakın komşular olduklarına ve kazan-kazan işbirliğinin her iki taraf için de tek doğru seçenek olduğuna işaret eden Xi Jinping, geçtiğimiz iki yıllık süre zarfında Duterte ile 6 kez görüştüğünü belirtti. İki ülkenin ilişkilerde yeni bir safhaya geçtiğini kaydeden Xi, işbirliğinin iki topluma fayda sağladığını, bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunduğunu söyledi.

Xi Jinping, iki tarafın Çin-Filipinler kapsamlı stratejik işbirliği ilişkilerini kurma kararının iki halkın beklentilerine ve ikili ilişkilerin gelişme ihtiyaçlarına uygun olduğunu vurguladı.

Çin'in Filipinler'in kendi durumuna uygun gelişme yolunu izlemesine destek verdiğine dikkat çeken Xi, iki tarafın güvenlik, kalkınma ve kültür alanlarında işbirliğini derinleştirmesi gerektiğini kaydetti.

Çin'in Filipinler'de uyuşturucunun yasaklanması ve terörle mücadele davasını kararlılıkla desteklediğini vurgulayan Xi, kültür ve turizm gibi alanlardaki temas ve işbirliğini de genişleteceklerini kaydetti.

Filipinler'in Kuşak ve Yol inşasının önemli bir ortağı olduğuna dikkat çeken Xi, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Filipinler'in kendine özgü gelişme stratejisiyle entegre edilmesini derinleştirerek altyapı inşası, telekomünikasyon ve tarım gibi alanlardaki işbirliğini güçlendireceklerini belirtti.

Xi, Güney Çin Denizi konusunda geniş kapsamlı ortak çıkarlara sahip olan Çin ve Filipinler'in, dostça müzakere yoluyla fikir ayrılıklarını kontrol ederek denizde işbirliğini ilerletebileceğine ve bölgede barış, istikrar ve halkın refahına katkıda bulunabileceğine işaret etti.

Xi, Çin'in Filipinler'le birlikte Çin-ASEAN ilişkilerinin iyileştirilmesini hızlandırarak Doğu Asya işbirliğini geliştireceğini sözlerine ekledi.

Duterte, 13 yıldır ilk kez bir Çin cumhurbaşkanının Filipinler'i ziyaret ettiğini ve bunun ikili ilişkilerde önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade etti.

Duterte, Çin'in 40 yıllık reform ve açılma sürecinde elde ettiği başarıları takdir ederek, ülkenin gelecek için belirlediği hedeflere de ulaşacağına inandığını dile getirdi.

Çin'le karşılıklı güven temelinde ilişkileri geliştirmek istediklerini kaydeden Duterte, bölge ülkesi olarak Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrardan yana olduklarına işaret etti. Duterte, Çin'in ‘tarihin doğru tarafında' yer aldığını söyledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor