Çin: Belli bir ülkeden dolayı APEC deklarasyonu yayımlamadı

2018-11-20 19:36:18 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, APEC Liderler Gayri Resmi Toplantısı'nın ardından olağan liderler deklarasyonunun yayımlanmadığını ve bunun Çin ile çok sayıda APEC üyesinin görmek istemediği bir netice olduğunu açıkladı.

Geng Shuang, bugün düzenlenen basın toplantısında, temel müzakere noktasının Dünya Ticaret Örgütü'nde (DTÖ) reform olduğunu ifade etti.

Geng Shuang, özellikle gelişmekte olan ülkelerin toplantıda çok taraflı ticaret sistemini korumak ve korumacılığa karşı çıkmak için açık bir tutum gösterdiğini belirtti. Ancak belli bir üyenin diğer üyelerin sesine kulak tıkadığını ve kazanç belgesine makul görüşlerin dahil edilmesini reddettiğini dile getiren Geng Shuang, bu üyenin, diğerlerinin temel çıkarlarına zarar verecek içerikleri belgeye dahil etmeye çalıştığını ve korumacılık girişimine yasal bir kılıf giydirmek için uğraştığını ifade etti. Geng Shuang, bu tavrın APEC'in müzakere ilkesini zedelediğine dikkat çekti.

Geng Shuang, sorumlu ve yapıcı bir tavırla kazanç belgesini hazırlamak istediklerini ve mutabakata varılması için son ana kadar çaba sarf ettiklerini belirterek, APEC işbirliğinin yürütülmesi ve DTÖ'nün sorunlarının giderilmesi için, tüm tarafların fikirlerinin dinlenmesi gerektiğini yineledi.

Çinli sözcü, açık bir dünya ekonomisi ile ticaret ve yatırım serbestliği için APEC'in olumlu rol oynamasını desteklediklerini ifade ederek, Dünya Ticaret Örgütü'nün çekirdeğinde yer aldığı çok taraflı ticaret sistemini kararlılıkla koruyacaklarını sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor