Boao Asya Forumu Seul toplantısı

2018-11-20 19:07:33 CRI

Boao Asya Forumu ve Kore Endüstri Federasyonu'nun (FKI) ortaklaşa düzenlediği Boao Asya Forumu Seul Toplantısı” bugün Güney Kore'nin başkenti Seul'da düzenlendi.

Çin Devlet Konseyi üyesi Wang Yong, toplantının açılışında yaptığı konuşmada Asya ülkelerinin dışa açılma ve inovasyonu sürdürerek kalkınmayı ortaklaşa ilerletmeleri gerektiğini söyledi.

Boao Asya Forumu'nun, Asya kıtası ile dünya ülkeleri arasındaki işbirliğine önemli bir platform sağladığına dikkati çeken Wang Yong, seul toplantısının Çin dışında düzenlenen en büyük çaplı Boao Asya Forumu toplantısı olduğunu kaydetti. Wang, Seul toplantısının taraflar arasında mutabakatı güçlendirerek ekonominin küreselleşmesine ve insanlığın ortak kader topluluğunun tesis edilmesine katkı sağlayacağına olan inancını ifade etti.

Asya ülkelerinin dışa açılma ve entegrasyonu sürdürerek çok taraflılığı koruması gerektiğini vurgulayan Wang Yong, inovasyonun güçlendirilmesi ve kalkınma için Asya kıtasının yeni bir ivme yaratması gerektiğini de söyledi.

Çin'de reform ve dışa açılmanın uygulanmasından bu yana geçen 40 yılda, Çin ekonomisinin dünya ekonomisinde dinamizm kaynağı haline geldiğine dikkat çeken Wang Yong, Çin'in gelecekte reformu daha kapsamlı şekilde derinleştirerek dışa açılmayı artıracağını belirtti.

Wang, Çin'in Kuşak ve Yol girişimini ortaklaşa inşa etmeyi sürdürerek yeni dinamikler yaratmaya hız vereceğini de vurguladı.

Wang Yong, Asya ülkelerinin el ele vererek uluslararası düzeni ve kuralları koruması, çok taraflılığı ve serbest ticaretini savunması gerektiğini sözlerine keldi.

Ana teması “Dışa açık ve inovasyona dayalı Asya” olarak belirlenen Boao Asya Forumu Seul toplantısında dünya ekonomisi ve bölgesel işbirliği, bilimsel ve teknolojik inovasyon, kapsayıcı büyüme gibi konular ele alındı.

Güney Kore Başbakanı Lee Nak-yeon, Boao Asya Forumu Konsey Başkanı Ban Ki-moon ve Boao Asya Forumu Genel Sekreteri Li Baodong dahil 800 yetkili ve işletme temsilcisi toplantıya katıldı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor