Çin'in BM temsilcisinden Suriye için 3 öneri

2018-11-20 17:17:56 CRI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dün Suriye'deki siyasi süreçle ilgili açık oturum düzenledi.

Çin'in BM daimi temsilcisi Ma Zhaoxu, güvenlik konseyi dönem başkanı olarak toplantıya başkanlık ederek Suriye'de siyasi sürecin hızlandırılması için 3 öneride bulundu.

Ma Zhaoxu, uluslararası toplumun BM'nin arabulucu rolünü ve Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararını esas alarak Suriye halkı öncülüğünde yürütülen kapsayıcı bir siyasi çözüm sürecini ilerletmesi gerektiğini kaydetti.

Ma Zhaoxu esas olarak üç alanda çaba gösterilmesi çağrısında bulundu. Birincisi kalıcı ve etkin bir çözüm süreci başlatılması için anayasa konseyinin bir önce oluşturulması. İkincisi ülkedeki durumun sürekli iyileştirilmesine destek sağlanması. Üçüncüsü Suriye hükümeti ve muhalif güçlerin, ülkelerinin geleceğini göz önünde bulundurarak fikir ayrılıklarını bir kenara bırakmaları ve uygun bir çözüm paketi üzerinde anlaşmaları.

Öte yandan BM genel sekreterinin Suriye özel elçisi Staffan de Mistura, bu ülkedeki son gelişmelerle ilgili Güvenlik Konseyi'ne bilgi verdi. Mistura Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa'nın kısa süre önce İstanbul'da düzenledikleri liderler zirvesinin, İdlib'de ateşkes sürecini hızlandırdığını kaydetti. Misutra, siyasi çözüm sürecinin sürdürülmesi ve anayasa konseyi kurulmasının en öncelikli görevi olduğunu vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor