Xi Jinping Filipinler ziyaretine başladı

2018-11-20 15:09:32 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Filipinler'in başkenti Manila'ya vararak, resmi ziyaretine başladı.

Xi havalimanında yaptığı yazılı açıklamada, Çin hükümeti ile halkı adına Filipinler hükümeti ve halkına selamlarını ilettiğini ve iyi dilekler sunduğunu belirtti.

Çin ve Filipinler'in iyi dost ve komşu ülkeler olduğuna işaret eden Xi, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin göreve başlamasından sonra, iki tarafın ortak çabalarıyla dostane işbirliğinin kapısının tekrar açılmasının iki ülke halklarına somut faydalar getirdiği gibi, bölgesel barış, istikrar ve refah için de önemli katkılarda bulunduğunu vurguladı.

Xi, Çin ve Filipinler'in Asya'da gelişen iki ülke ve yeni yükselen iki ekonomi olarak, aralarında iyi komşuluk ve dostluk ilişkileri kurmasının tek doğru tercih olduğuna işaret etti.

Ziyareti sırasında Filipinlerli liderlerle ikili ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda istişarede bulunmayı planladığını aktaran Xi, kendileriyle ayrıca her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde de fikir alışverişinde bulunmayı beklediğini dile getirdi.

Xi, bu ziyaretle iki ülke arasındaki geleneksel dostluğun sağlamlaştırılması, karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin derinleştirilmesi, ortak kalkınma gerçekleştirilmesi ve ikili ilişkilere yeni dinamizm sağlanması gibi hedeflere ulaşılacağına inandığını sözlerine ekledi.

Xi Jinping, 15 Kasımda başladığı Güney Asya turu kapsamında önce Papua Yeni Gine'ye, daha sonra da Brunei'ye geçti. Xi, Brunei ziyaretini tamamladıktan sonra bugün Filipinler'e gitti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor