“Bir toplumun kimliği nedeniyle hedef haline gelmesi kabul edilemez”

2018-11-20 15:00:30 CRI

“Bir toplumun kimliği nedeniyle hedef haline gelmesi kabul edilemez”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Bir kişinin ya da toplumun kimliği nedeniyle hedef haline gelmesi kabul edilemez, bu büyük bir utanç kaynağıdır." dedi.


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres dün, BM Genel Merkezi'nde düzenlenen Medeniyetler İttifakı  8'inci Küresel Forumu'nun açılış töreninde bir konuşma yaptı. 


Pittsburg'da geçen ay bir sinagoga düzenlenen saldırı sonrası bölgedeki Müslümanların kurbanlar için kendi aralarında para topladığını anımsatan Guterres, Medeniyetler İttifakı'nın temelinin de bu anlayışa dayandığını belirtti.


Guterres, "Bu ittifak sadece iyi hissetmek için kurulmuş bir girişim değildir. Barış, güvenlik, sürdürülebilir kalkınma ve inşa etmemiz gereken dünyaya temel olma niteliğindedir." diye konuştu.


Medeniyetler İttifakı'nın, 2030 ajandasının hiç bu kadar dışına çıkmadığını vurgulayan Guterres, "Üzülerek söylüyorum bugün kültür, inanç ve yanlış kimlik düşünceleri farklı bölgelerde ciddi sorunlar ve tehditler oluşturmayı sürdürmektedir." dedi.

 

Arakanlı Müslümanlara ve Yezidilere yapılan saldırılara dikkati çeken Guterres, "Bir kişinin ya da toplumun kimliğinden dolayı hedef haline gelmesi kabul edilemez, bu büyük bir utanç kaynağıdır." ifadelerini kullandı.


Dünyanın birçok yerinde din, kültür ve cinsiyetler nedeniyle saldırıların olduğunun altını çizen Guterres, "İşte tam da bu nedenle, farklılığın bir tehdit olarak değil de bir zenginlik olarak görüldüğü saygılı ve kapsayıcı toplumlar inşa etmek için hep birlikte çalışmalıyız." çağrısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor