Xi'nin özel elçisi Maldivler'de

2018-11-20 10:07:21 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi ve Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang önceki gün, yeni göreve başlayan Maldivler Devlet Başkanı İbrahim Muhammad Saleh ile görüştü.

Luo, devlet başkanlığı görevine seçilen Saleh'i tebrik ederek, Maldivler'in Saleh önderliğinde yeni gelişmeler kaydetmesini dilediklerini söyledi.

Çin'in Maldivler'le ilişkilere önem verdiğini aktaran Luo, kendileriyle geleneksel dostluğu sağlamlaştırmayı ve kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini güçlendirmeyi arzuladıklarını kaydetti.

Luo, Çin'in, iki taraf arasındaki somut işbirliğini iyi bir şekilde planlamaya, Kuşak ve Yol inşasını ilerletmeye ve iki ülke arasındaki dostluk işbirliği ile ortaklık ilişkilerinin geleceğine yeni bir dinamizm sağlamaya hazır olduğunu dile getirdi.

İbrahim Muhammad Saleh ise, Cumhurbaşkanı Xi'ye yemin törenine özel elçisini gönderdiği için teşekkür ettiğini ve Çin'in uzun zamandan beri Maldivler'e sağladığı destekler ile yardımları takdirle değerlendirdiğini ifade etti.

Saleh, Maldivler'in yeni hükümetinin Çin'le ilişkileri geliştirmeye büyük değer vererek, “Tek Çin” politikasında ısrar edeceğini dile getirdi.

İki ülke arasındaki üst düzey temasları yoğunlaştırmayı temenni ettiklerini vurgulayan Saleh, Kuşak ve Yol çerçevesindeki somut işbirliğini derinleştirmeye ve ikili ilişkileri sürekli zenginleştirmeye hazır olduklarına işaret etti.

Luo, Saleh'in 17 Kasım'da Maldivlerin'in başkenti Male'de düzenlenen yemin törenine Maldivler hükümetinin daveti üzerine, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi olarak katıldı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor