Çinli ve yabancı gazetecilerin Kuşak ve Yol'da inovatif işbirliği gezisi

2018-11-20 09:36:46

Çinli ve yabancı gazetecilerin Kuşak ve Yol'da inovatif işbirliği gezisi

2018 Küresel Sert ve Çekirdek Teknoloji İnovasyonu ile Kuşak ve Yol İnovatif İşbirliği Konferansı'nın açılış alanı (Fotoğraf: Song Peng)


2018 Küresel Sert ve Çekirdek Teknoloji İnovasyonu ile Kuşak ve Yol İnovatif İşbirliği Konferansı 8 Kasım'da Shaanxi eyaletinin Xi'an kentinde başladı. Çinli ve yabancı basın mensupları da iki gün süren konferans ile ilgili haber yapmak üzere bir tanıtım etkinliğinde bir araya geldiler.


Yerli ve yabancı basın mensupları, açılış töreninde çeşitli ülkelerden gelen farklı alanlardaki sert ve çekirdek teknoloji uzmanlarıyla Xi'an kentinde buluşarak bilim ve teknolojinin gelişmesi ile işbirliğini konuştular.

Çinli ve yabancı gazetecilerin Kuşak ve Yol'da inovatif işbirliği gezisi

 Çinli ve yabancı basın mensupları, 2018 Xi'an Küresel Sert Teknoloji ve Sanayi Fuarı'nda (Fotoğraf: Wang Ying)


Xi'an'da sert teknolojiler ürünlere dönüştürülüyor. “2018 Küresel Sert ve Çekirdek Teknoloji İnovasyonu” ve “Kuşak ve Yol İnovatif İşbirliği Konferansı” ile eşzamanlı olarak düzenlenen 2018 Xi'an Küresel Sert Teknoloji ve Sanayi Fuarı, söz konusu sert teknolojilerin tanıtıldığı uluslararası platform konumunda. Çinli ve yabancı basın mensupları fuarda Çin'in ve yabancı ülkelerin bilimsel araştırma ekipleri tarafından geliştirilen “sert teknoloji” ürünlerini yakından inceleme imkânı buldular. Göz kamaştırıcı teknoloji ürünlerine övgüler yağdıran gazeteciler, bilhassa aralarında İngiltere, Rusya ve İsrail'in bulunduğu ülkelerin ürünlerine hayran kaldılar.

Çinli ve yabancı gazetecilerin Kuşak ve Yol'da inovatif işbirliği gezisi

Çinli ve yabancı gazeteciler, Shaanxi Fotoelektron ve Entegre Devre Pilot Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nde (Fotoğraf: Luo Yunpeng)

Küresel Sert Teknoloji ve Sanayi Fuarı'yla Çinli ve yabancı gazetecilere sert teknolojilerin cazibesine tanık olma fırsatı sağlanırken, Shaanxi Fotoelektron ve Entegre Devre Pilot Teknolojileri Araştırma Enstitüsü gezisiyle de onlara sert teknolojinin nasıl ürünlere dönüştüğü gösterildi. Gazeteciler, enstitüdeki gezilerinde Huawei'in telekomünikasyon cihazında kullanılan küçük bir çiple ilgili bilgi aldıklarında, “Bu kadar küçük bir çip, enstitünün ne kadar önemli bir rol oynadığının kanıtı.” diye konuştular.


Çinli ve yabancı basın mensupları, sert ve çekirdek teknolojiler ile Kuşak ve Yol çerçevesinde inovatif işbirliği konulu fuarlarda tanık olduklarını objektifleri ve kalemleri ile aktararak Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkeler arasındaki bilimsel ve teknolojik temasların yoğunlaştırılmasına katkı yapmakla birlikte Xi'an'ın sert ve çekirdek teknoloji merkezini de dünyaya tanıttılar.


CRI Online muhabiri: Song Jia

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor