APEC zirvesinden ortak deklarasyon çıkmadı

2018-11-19 19:54:33 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, istişare yoluyla mutabakata varmanın, APEC işbirliğinin temel ilkesi ve örgütün sağlıklı gelişmesinin koşulu olduğunu söyledi. Geng, Çin'in APEC işbirliğini ilerletmek için ilgili taraflarla iletişimi güçlendirmeye hazır olduğunu dile getirdi.

26. APEC. Liderler zirvesinin ardından ortak deklarasyon yayımlanamadı. Buna Çin ile ABD arasındaki fikir ayrılıklarının yol açtığı savunuluyor.

Konuyla ilgili soruyu yanıtlayan Geng Shuang, tarafların karşılıklı saygı ilkesi temelinde istişare yoluyla mutabakat sağlamaları, somut işbirliğini ilerletmeleri ve ortak refahı gerçekleştirmeleri gerektiğini vurguladı. Liderler toplantısı sırasında birçok konuda fikir birliği sağlandığını hatırlatan Geng, bu başarıdan dolayı toplantının ev sahibi Papua Yeni Gine'yi tebrik etti.

Bahsi geçen toplantıda ele alınan çok taraflı ticaret sisteminde reform sorununa değinen Geng Shuang, Dünya Ticaret Örgütü'nün zamanla birlikte ilerleyip, gerekli reformları yapması, bu süreçte örgütün çekirdek değer yargıları ve temel ilkelerinin korunması gerektiğini vurguladı.

Geng Shuang, APEC üyelerinin çoğunun çok taraflılığı, çok taraflı ticaret sistemini ve DTÖ'nün rolünü desteklediklerine işaret ederek, Çin'in de açık bir dünya ekonomisinin tesisi için dışa açılma yolunda ısrar edeceğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor