Çin'den Mike Pence'e Kuşak ve Yol yanıtı

2018-11-19 19:31:30

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifinin karşılıklı saygı, işbirliği ve ortak kazaca dayalı temelde piyasa ve ticaret ilkelerine göre yürütüldüğünü açıkladı.

Basında yer alan habere göre, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) CEO Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, ‘Hint-Pasifik bölgesinde altyapı tesislerini geliştirmek için destek sağlayacaklarını' ve 60 milyar ABD Doları tutarında altyapı finansmanını vereceklerini kaydederek, ‘sıkı bir kuşak' ve ‘tek yönlü bir yol' gibi projeler sunmayacaklarını ifade etti.

Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifinin uluslararası toplumun yararına kamu ürünleri sunmak adına ortaya konan bir ekonomik işbirliği inisiyatifi olduğunu yineledi. Geng Shuang, eğer ek kısıtlama koşulları olsaydı o kadar işbirliği projesi yürütülmezdi ve tek yönlü fayda söz konusu ise 140'tan fazla ülke ve uluslararası örgüt Çin'le Kuşak ve Yol'un ortak inşası işbirliği anlaşmasını imzalamazdı” ifadesini kullandı.

Geng Shuang, kısa süre önce Çin ile diplomatik ilişkileri bulunan Pasifik ada ülkeleri arasında gerçekleştirilen görüşmeler sırasında, bu ülkelerin liderlerinin Kuşak ve Yol girişimi çerçevesinde Çin'le somut işbirliğini geliştirme arzusu beyan ettiklerini hatırlatarak, ada ülkelerinin bu girişimle kendi ekonomik ve sosyal kalkınmalarını yürütmek istediklerini söyledi.

Geng Shuang, yine de ABD'nin bölge ülkelerine finansman desteği sağlayacağını açıklamasının iyi bir adım olduğunu ve Çin'in bunu memnuniyetle karşıladığını dile getirdi. ABD'nin verdiği sözlerin gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceği konusunda bir endişe olduğuna da işaret eden sözcü, uluslararası toplumun bu süreci yakından izleyeceğini belirtti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor