Xi Jinping, Burnei Sultanı Hassanal Bolkiah ile görüştü

2018-11-19 16:10:45 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkenin başkenti Bandar Seri Begawan'da Burnei Sultanı Hassanal Bolkiah ile görüştü.

Xi görüşmede, kendisinin Burnei'ye ilk kez geldiğini hatırlatarak, Burnei halkının samimiyetinin ve dostluğunun kendisini derinden etkilediğini ve bunun iki ülke halkları arasındaki dostluğun bir göstergesi olduğunu belirtti.

Çin ve Burnei arasındaki tarihi ve kültürel bağların uzun bir geçmişe sahip olduğuna işaret eden Xi, iki ilişkilerde karşılıklı güvene dayalı dostluğun ve ortaklığın öne çıktığını anımsattı.

Xi, iki ülke arasında stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisi kurulmasına ilişkin kararın ise, iki ülke halklarının işbirliği sonuçlarından daha çok fayda görmesini amaçladığını kaydetti.

Xi, iki ülke arasındaki üst düzey temasların yoğunlaştırılması, eğitim, kültür, spor, sağlık, turizm, yerel iletişim, terörle ve sınır ötesi suçlarla mücadele gibi konularda işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Brunei işletmelerinin Çin'e ihtacatı genişletmesini beklediklerini aktaran Xi, Brunei ile altyapı tesisleri inşası, tarım, balıkçılık ve enerji gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmenin yanı sıra, dijital ekonomi ve e-ticaret gibi yeni yükselen alanlarda da deneyimlerini paylaşmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Xi, Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarın korunmasının, Çin ve Burnei'nin temel çıkarlarıyla ilişkili olduğu gibi, iki ülke halklarının da bunu arzuladığını belirtti.

Xi, deniz işbirliği ve “Güney Çin Denizi Eylem Kuralları”na ilişkin görüşmelerin hızlandırılmasının ve Güney Çin Denizi'nin barış, dostluk ve işbirliği denizi haline getirilmesinin önemine de vurgu yaptı.

Hassanal Bolkiah ise, Xi Jinping'in ilk Brunei ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Ziyaret sayesinde iki ülke arasındaki geleneksel dostluğun derinleştirileceğini ifade eden Bolkiah, karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin de bütün alanlarda güçlendirileceğini söyledi.

Bolkiah, Xi Jinping'in ziyareti sırasında ikili ilişkilerin stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkileri seviyesine taşınmasından da büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Bolkiah, “Tek Çin” politikasında ısrar eden Brunei'nin, Xi'nin ziyareti vesilesiyle iki ülke arasında ticaret, yatırım, tarım, turizm, eğitim, kültür ve hukuk gibi alanlardaki iletişim ve işbirliğini güçlendirerek, her iki ülke halkına daha fazla fayda getirmeye hazır olduğuna işaret etti.

Çin'in yoksullukla mücadele ve sürdürülebilir gelişme gibi alanlarda kaydettiği büyük başarıları yakından takip ettiklerini vurgulayalan Bolkiah, 2035 Vizyonu stratejilerinin Kuşak ve Yol inisiyatifiyle kenetlenmesini güçlendirmeye hazır olduklarının altını çizdi.

Bolkiah ayrıca, Çin ile uluslararası ve bölgesel işlerdeki temas ve eşgüdümü güçlendirerek, ASEAN-Çin işbirliğini sürekli ilerletmeyi arzuladıklarını vurguladı.

İki lider görüşmeden sonra, bir dizi işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor