Xi Jinping imzalı yazı Filipinler basınında yayımlandı

2018-11-19 15:27:03 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in “Çin-Filipinler İlişkilerinin Geleceğini Beraber Yaratalım” başlıklı yazısı Filipinler'de yayın yapan “Philippine Star” isimli gazetede yayımlandı.

Xi'nin Filipinler ziyareti öncesinde yayımlanan yazıda, Çin ile Filipinler arasında ticaretin bin sene önce, gemilerle başladığına işaret edildi.

Yazıda, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin göreve başlamasından sonra, Çin ve Filipinler'in Güney Çin Denizi sorununu diyalog yoluyla çözme yoluna tekrar döndüğü hatırlatıldı.

Yazıda, son iki sene boyunca, Çin'in Filipinler'in en büyük ticaret ortağı, ihracat piyasası, ithalat ülkesi ve Filipinler'e en çok turist gönderen ikinci ülke haline geldiğine dikkat çekildi.

Bunun dışında Çin ile Filipinler arasındaki karşılıklı sivil yatırımların da yoğunlaşarak, kültürel temasların arttığına dikkat çekilen yazıda, Çin'in Filipinler'in uyuşturucu ve terörle mücadele çabaları ile Maravi savaşından sonra yeniden yapılanma çalışmalarını kararlılıkla destekleyerek, Filipinler'in yurtiçinde barış sağlamasına katkıda bulunmaya hazır olduğu ifade edildi.

Yazıda ayrıca, Xi'nin son ziyaretinin, Duterte ile yeni durumda Çin ile Filipinler kapsamlı işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunarak, ikili ilişkileri daha yüksek seviyeye taşımayı amaçladığı kaydedildi.

Yazıda, Çin ile Filipinler arasındaki ikili ilişkilerin ilerletilmesi için şu öneriler ileri sürüldü:

-Karşılıklı siyasi güven artırılarak, ikili ilişkiler istikrarlı şekilde ilerletilmeli;

-Somut işbirliğinde ısrar edilerek, ikili ilişkilerin sağlam bir temele oturması sağlanmalı;

-Halklar arasındaki dostluk güçlendirilerek, ikili ilişkilerin eskiden olduğu gibi gelecekte de istikrarlı şekilde gelişmesi sağlanmalı;

-Ortak kazanç gerçekleştirilerek, Doğu Asya işbirliği derinlemesine ilerletilmeli;

Serbest ticaret ve ekonomik küreselleşmenin, çağın karşı konulmaz eğilimi olduğu kaydedilen yazıda, Çin'in sorumlu ve büyük bir ülke olarak, işbirliği ve ortak kazanç ilkeleri doğrultusunda dışa açılmayı genişlettiğinin altı çizildi.

Xi yazıda ayrıca, diğer ülkelerle Çin piyasasının fırsatlarını paylaşmayı arzuladıklarına ve bu konuda kısa süre önce başarıyla düzenlenen 1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın (CIIE) en iyi örnek olduğuna vurgu yaptı.

Xi son olarak, Filipinlerin ve daha fazla ülkenin Çin'in hızlı kalkınmasından yararlanmasını görmek istediklerini belirterek, diğer ülkelerle birlikte merkezinde Dünya Ticaret Örgütü'nün bulunduğu çok taraflı ticari sistemi kararlılıkla koruyarak, uluslararası siyasi ve ekonomik düzenin daha adil ve mantıklı bir yönde ilerlemesini temenni ettiklerini aktardı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor