“APEC liderleri toplantısı verimli geçti”

2018-11-19 10:51:14 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı tarafından dün, Papua Yeni Gine'nin başkenti Port Moresby'de düzenlenen basın toplantısında, 26. APEC Liderleri Gayri Resmi Toplantısı hakkında bilgiler verildi.


Çin Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden Wang Xiaolong ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden Zhang Shaogang, toplantıda konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.


Wang Xiaolong, dünyanın ve Asya-Pasifik ekonomisinin hem fırsatlarla, hem de tehditlerle karşılaştığı bir zeminde gerçekleştirilen toplantıda, tarafların ortak çabaları sayesinde olumlu sonuçlar kazanıldığını belirtti.


Çin'in toplantıya büyük değer verdiğine işaret eden Wang, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in de toplantıda önemli bir konuşma yaptığını söyledi.


Wang, Xi'nin konuşmasında, uluslararası işbirliğinin güçlendirilerek, küresel ekonomik yönetimin iyileştirilip, tehditlerin beraber göğüslenmesi gerektiğinin önemine değindiğini dile getirdi.


Wang, Xi Jinping'in ayrıca dışa açık bir Asya-Pasifik ekonomisi inşa edilmesi, büyümede yeni bir itici güç yetiştirilmesi ve ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesi gibi konular üzerinde birçok öneride bulunmanın yanı sıra, diğer liderlerle de bu konulara ilişkin derin fikir alışverişinde bulunduğunu ve liderlerin birçok önemli fikir birliğine vardıklarını kaydetti.


Çok taraflı ticaret sistemine yönelik sorulara da yanıt veren Wang, birçok APEC üyesinin çok taraflılığı ve Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) rolünü desteklediğine dikkat çekti.


Wang, söz konusu üyelerin, özellikle gelişen ülkelerin ticari korumacılığa karşı çıkma ve gelişen ülkelerin çıkarları ile gelişme alanlarını savunma yönündeki tutumlarını ifade ettiklerini vurguladı.


DTÖ'yü güçlendirme konusunda ise farklı fikirlere sahip tarafların konuyla ilgili derinlemesine fikir alışverişinde bulunması gerektiğine işaret eden Wang, acele sonuçlar almaktan, reform adıyla ticari korumacılık uygulamaktan ve diğer ülkelerin temel çıkarlarına zarar vermekten kaçınılması gerektiğini söyledi.


Wang, Çin'in dışa açılma yolunda ısrar ederek, açık bir dünya ekonomisi inşa etmeye çalıştığını, ekonomik entegrasyonu etkin bir şekilde hızlandırdığını, çok taraflı ticaret sistemini kararlılıkla savunduğunu ve üstlenmesi gereken yükümlülükleri yerine getirerek, somut adımlarla küresel ve bölgesel ekonomilere önemli katkılarda bulunduğunu aktardı.


Ticaret Bakanlığı'ndan Zhang Shaogang ise, APEC'in ekonomi ve ticaret alanında bu sene, Asya-Pasifik serbest ticaret bölgesinin inşa edilmesi için fikir birliği sağlanması gibi beş önemli ilerleme kaydedildiğine işaret etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor