Xi Jinping, Brunei ziyaretine başladı

2018-11-19 10:23:17 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Brunei'ye resmi ziyaretine başladı.

Xi Jinping, başkentteki Bandar Seri Begawan'da bulunan havalimanında yaptığı yazılı açıklamada, Çin hükümeti ve halkı adına Brunei hükümeti ile halkına içten selamlarını sunduğunu dile getirdi.

İki ülke arasındaki dostça temasların uzun bir geçmişe dayandığını hatırlatan Xi, iki ülkenin 27 sene önce diplomatik ilişkilerin başlatılmasından bu yana ilişkilerde eşitliği sağladığını ve arasındaki karşılıklı siyasi güveni derinleştirdiğini kaydetti.

Xi, iki ülkenin bu süre zarfında ayrıca, her alanı kapsayan işbirliğini verimli şekilde geliştirdiğini, Çin ve Brunei halklarına fayda sağladığını ve bölgede barış ve refahın sağlanmasına katkılarda bulunduğunu ifade etti.

Xi, ziyaretiyle iki taraf arasındaki geleneksel dostluğun geliştirilip, ikili ilişkilerin yeni çağda gelişimine ilişkin planın belirlenmesini ve ikili komşuluk ve dostluk ilişkilerinin yeni bir düzeye taşınmasını beklediğini aktardı.

Brunei, Xi'nin 15 Kasım'da başlayan Asya Pasifik turunun ikinci durağı. İlk durağı Papua Yeni Gine'de Pasifik'teki ada ülkelerinin liderleriyle görüşen ve 26. APEC Liderleri Gayri Resmi Toplantısı'na katılan Xi, dün öğleden sonra buradaki ziyaretini tamamlayıp, Brunei'ye geçti. Xi, Brunei'nin ardından resmi ziyaret için Filipinler'e gidecek. 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor