“Çin ile ABD, APEC çerçevesinde birçok işbirliği yürütüyor”

2018-11-18 19:34:06

Çin Ticaret Bakanlığı yetkilisi, APEC Zirvesi'nde yaptığı açıklamada, Çin ile ABD'nin örgütün çalışmaları kapsamında birçok farklı alanda işbirliği yürüttüğünü söyledi.

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) 26. Ekonomi Liderleri Toplantısı, bugün resmen sona erdi. Organizasyona katılan Çin heyeti, düzenlenen basın toplantısında, bu yılki zirvede elde edilen sonuçları özetledi.

Çin Ticaret Bakanlığı'na bağlı Uluslararası Ticaret ve Ekonomi Departmanı Başkanı Zhang Shaogang, APEC'in nihai hedefinin bölgesel ticaret ve yatırımın serbestleşmesini ve kolaylaşmasını gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

Zhang, APEC'in “Bogor Hedefleri” olarak anılan temel hedeflerine ulaşılmasının öngörüldüğü 2020'nin örgüt çok önemli bir yıl olduğunu hatırlattı.

Örgütün “Bogor sonrası” kalkınma yönünü incelemek için geçtiğimiz yıl bir çalışma grubu kurduğu bilgisini de veren Zhang, bu kapsamda hâlihazırda bir dizi öneri ortaya koyulduğunu, 2020 yılı öncesinde bu konuda bir taslak sunulmasının beklendiğini ifade etti.

Basın toplantısında, Çin ile ABD arasındaki işbirliğine de değinen Zhang Shaogang, “Çin ile ABD, APEC'in başlıca üyeleri arasında bulunuyor. İki ülke, bu işbirliğine derin biçimde katılmış durumda. Asya-Pasifik bölgesindeki gerçek ticaret akımlarını ve katma değerleri incelemek için iki ülke şu an ticari istatistikler ve değer zinciri üzerinde araştırma ve işbirliği yürütüyor.” dedi.

Çin ile ABD tarafından öncülük edilen Asya-Pasifik tedarik zinciri veritabanının inşasının da büyük anlam taşıdığının altını çizen yetkili, bununla APEC üyesi her ülkenin değer zinciri içindeki yerini net olarak bilebileceğini belirtti. Zhang, bunun özellikle gelişmekte olan ülkeler için önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor