Çin Dışişleri'nden Pence'nin iddialarına yanıt

2018-11-18 19:24:48

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin'in Pasifik'teki ada devletlerine yaptığı yardımların, hiçbir siyasi önkoşul olmaksızın bu ülkelerin hükümetlerinin ve halklarının arzuları doğrultusunda sağlandığını açıkladı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in dün APEC Zirvesi'nde Çin'e yönelttiği iddialara Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan cevap geldi. Pence, konuşmasında “Çin'in Pasifik'teki ada devletlerine sağladığı yardımlarla bu ülkeleri borç batağına sürüklediğini” savunmuştu.

Bakanlık sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında, APEC'in kritik bir gelişme aşamasında bulunduğu görüşünde olan Çin'in, taraflardan Asya-Pasifik'in gelişme yönünü sorumlu ve yapıcı bir tavırla kavramalarını beklediğini söyledi. Sözcü, uluslararası sorunların ortaklaşa belirlenen kurallara göre çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Çin'in anlaşmazlıkların istişare ve diyalog yoluyla çözüme bağlanmasından yana olduğunu yineleyen sözcü, bölgesel işbirliği bağlamında, gerek Pasifik ve Hint okyanuslarının gerekse de Atlantik Okyanusu'nun jeolojik rekabet ve zıtlaşma değil, işbirliği ve ortak kazanç platformları olması gerektiğini belirtti.

Çin'in karşılıklı saygı, karşılıklı yarar ve ortak kazanç ilkeleri temelinde birçok ülkeyle iyi işbirliği ilişkileri bulunduğuna dikkat çeken Hua, Çin'in söz konusu yardımlarını hiçbir siyasi önkoşul olmaksızın bu ülkelerin hükümetlerinin ve halklarının arzuları doğrultusunda sağladığını söyledi.

Çinli sözcü, gelişmekte olan hiçbir ülkenin Çin'le işbirliğinden dolayı borç içinde bulunmadığını, aksine bu ülkelerin Çin'le işbirliği ve Çin'in yardımları sayesinde kendi imkânlarıyla kalkınma güçlerini artırdıklarını ve halklarının yaşam seviyelerini yükselttiklerini dile getirdi.

Sözcü, ilgili bazı ülkelerin de başka ülkelerin iç işlerine karışmak yerine, gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasına gerçekten yarar sağlayacak adımlar atmalarını önerdiklerini sözlerine ekledi.  


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor