Xi'den Asya-Pasifik'te ortak refah vurgusu

2018-11-18 11:45:25

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) 26. Liderler Gayri Resmi Toplantısı bugün Papua Yeni Gine'nin başkenti Port Moresby'de yapıldı.Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping toplantıda “Çağın Fırsatlarından Faydalanarak, Asya-Pasifik'e Birlikte Refah Getirelim” başlıklı bir konuşma yaptı.


Xi Jinping konuşmasında, APEC'e üye ülkelerin liderlerinin ilk kez Pasifik ada devletleri bölgesinde bir araya gelerek, “Kapsayıcı Fırsatlardan Yararlanarak, Dijital Geleceği Birlikte Kucaklayalım” teması altında Asya-Pasifik bölgesinin ortak kalkınması konusunda fikir teatisi yaptıklarını hatırlattı.


Xi, bir yandan yeni teknoloji ve endüstri devrimi yaygınlaşırken, diğer yandan da ticari korumacılık ve tek taraflılık eğilimlerinin baş gösterdiğine dikkat çekerek, küresel ekonomide risklerle belirsizliklerin ciddiyetini koruduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping söz konusu risklerin giderilmesi için birtakım önerilerde bulundu.


Birinci olarak, bölgesel ekonomik bütünleşme hızlandırılarak, dışa açık bir Asya-Pasifik ekonomisi kurulmalı. 1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı başarıyla düzenlendi, fuar esnasında varılan ticaret sözleşmelerinin toplam değeri 57 milyar 800 milyon ABD Doları'nı aştı. Bu gelişme, Çin'in dışa açılma kararlılığını bir kez daha gözler önüne serdi.


İkinci olarak, inovasyon yoğunlaştırılarak yeni büyüme dinamikleri yaratılmalı. Çin, Asya Pasifik'te yer alan ilgili taraflarla dijital ekonomi hususunda işbirliğini sıkılaştırmaya hazır olduğunu beyan etti.


Üçüncü olarak, kapsamlı bağlantı pekiştirilerek, kapsayıcı ve eş güdümlü kalkınma teşvik edilmeli. Çin gelecek yılın nisan ayında 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na ev sahipliği yapacak, böylece Asya-Pasifik ülkelerinin ve hatta tüm dünyanın halklarına yarar getirecek.


Dördüncü olarak da mevcut ortaklıklar derinleştirilerek, müşterek sınamalar birlikte göğüslenmeli. Çin ilgili tüm taraflarla dışa açıklık ve kapsayıcılık ilkeleri doğrultusunda dayanışmayı kuvvetlendirecek, adil rekabet yaparken çifte kazanç odaklı işbirliğini artıracak, böylece Asya-Pasifik ortak kader topluluğunu birlikte oluşturacak.


Xi Jinping konuşmasının son bölümünde Çin'in Asya-Pasifik işbirliğinin öncüsü ve hayata geçiricisi olduğuna işaret ederek, diğer taraflarla beraber Asya-Pasifik'te refah ve kalkınmaya yeni katkılar sağlamaya hazır olduğunu belirtti.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor