Çin ve Endonezya liderleri görüştü

2018-11-18 11:34:37

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Papua Yeni Gine'nin başkenti Port Moresby'de Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile bir araya geldi.Xi Jinping görüşmede yaptığı konuşmada, iki ülkenin geçen ay Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile Endonezya'nın “Küresel Denizcilik Dayanağı” projesinin ortaklaşa hayata geçirilmesi konusunda anlayış muhtırası imzaladıklarını hatırlattı. Xi, Endonezya'nın ileri sürdüğü “Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Koridor” girişimine büyük önem verdiklerini ve Endonezya ile gerçekçi işbirliğini yoğunlaştıracaklarını kaydetti.


Endonezya'dan ithalatı da artıracaklarına dikkat çeken Xi Jinping, iki ülkenin finansman, e-ticaret ve kültür alanlarında işbirliğini güçlendirmeleri gerektiğini ifade etti.


Xi, Endonezya ile birlikte Çin-ASEAN ilişkilerini yeni düzeye taşımaya, Doğu Asya işbirliğini derinleştirmeye, BM, Dünya Ticaret Örgütü ve G20 gibi çok taraflı çerçeveler altında koordinasyonu sağlamlaştırmaya hazır olduklarını vurguladı.


APEC çerçevesinde de Endonezya ile işbirliği pekiştireceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Xi, Asya-Pasifik'in ekonomik bütünleşme sürecini hızlandırmak için ortak çaba harcayacaklarını, böylece bölgenin ve hatta tüm dünyanın kalkınmasına dinamizm katacaklarını dile getirdi.


Joko Widodo, birinci dönem Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın başarıyla tamamlanması nedeniyle Xi'yi kutladı ve deprem, tsunami gibi doğal afetlerde Endonezya'ya sağladığı yardımlardan dolayı da Çin'e teşekkür etti.


Çin ile işbirliği alanlarını genişletmeye hazır olduklarını kaydeden Widodo, ASEAN-Çin işbirliğini desteklediklerini ve bölgesel ve küresel işlerde Çin ile koordinasyonu kuvvetlendireceklerini sözlerine ekledi. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor