Xi'nin APEC konuşması, geniş yankı uyandırdı

2018-11-18 11:09:54

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dün Papua Yeni Gine'nin başkenti Port Moresby'de düzenlenen APEC CEO Zirvesi'nde yaptığı konuşma geniş yankı uyandırdı.


Zirveye katılan dünyanın çeşitli iş çevrelerinden temsilciler, Xinhua Haber Ajansı'na verdikleri demeçlerde, Xi'nin konuşmasının teşvik edici olduğuna işaret ederek, ekonomik risklerle sınamaların ciddiyetini koruduğu bir dönemde dünyanın tüm ekonomilerinin ortak adım atarak sınamaları birlikte göğüslemeleri ve işbirliğini yoğunlaştırmaları gerektiğini açıkladılar.


Pasifik Ada Devletleri Forumu Ticaret ve Yatırım Komisyonu'nun Çin temsilcisi David Morris basına yaptığı açıklamada, Xi Jinping'in konuşmasında dışa açılmaya vurgu yaptığını, bunun kendisinde derin izlenim bıraktığını söyledi. Morris, dışa açılma ve işbirliğinin, kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesi için tek doğru seçenek olduğuna dikkat çekerek, ortaklık kurmanın eskiden olduğu gibi bundan sonra da birbirine düşmanca yaklaşmaktan daha fazla yarar getireceğini kaydetti.


Avustralya APEC (Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü) Araştırma Merkezi Başkanı Andrem Alan McIntyre ise Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in konuşmasındaki kapsayıcılık çağrısını takdirle değerlendirdi. McIntyre, Asya-Pasifik bölgesinde ekonomik ve sosyal kalkınmanın mutlaka kapsayıcı olması ve ülkelerin kendi durumlarına göre seçtikleri kalkınma yollarına saygı gösterilmesi, özellikle büyüme modellerinin zorla yaygınlaştırılmaması gerektiğini belirtti.


ABD Colombia Üniversitesi Profesörü Jenik Redden, Xi Jinping'in konuşmasında çok taraflılık vurgusu yaptığını söyleyerek, tüm dünya ülkelerinin çok taraflılık sistemi altında mevcut sorunları çözmeleri gerektiğini savundu.


APEC Sanayi ve Ticaret Danışmanlık Konseyi Üyesi ve Hong Kong Sun Wah Grubu Başkanı Cai Guanshen, Xi'nin konuşmasında Çin'in 40 yıllık başarılı reform ve dışa açılma deneyimlerini aktardığını hatırlatarak, bunun toplantı salonunda büyük ilgi uyandırdığına dikkat çekti.


Cai, günümüzde Çin'deki iş ortamının giderek iyileştiğini, yabancı yatırımcıların Çin piyasasına güveninin sürekli arttığını vurguladı. Tüm dünya ekonomilerinin aslında “aynı gemide” bulunan kader ortakları olduklarını dile getiren Cai, meydan okumaların üstesinden gelinmesi için ortak çaba harcanması gerektiğini söyledi.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor