Xi Jinping Güney Kore Devlet Başkanı ile bir araya geldi

2018-11-17 20:08:03

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Port Moresby'de Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Devlet Başkanı Moon Jae-in ile bir araya geldi.

Xi, görüşmede son bir yılda Güney Kore Devlet Başkanı Moon ile vardıkları mutabakatın yerine getirildiğini ve ikili ilişkilerin istikrarlı şekilde düzeltilerek geliştiğini söyledi.

Kuşak ve Yol inşasının hızlandırılması, iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasına dair ikinci tur müzakerelerin ilerletilmesi ve karşılıklı yarara dayalı ikili işbirliğine ağırlık verilmesi gerektiğine işaret eden Xi, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü, G20, Çin- Japonya-Güney Kore gibi çok taraflı çerçevelerdeki koordinasyonun ve işbirliğinin yoğunlaştırılmasını istedi.  

Moon Jae-in ise Birinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın başarıyla düzenlenmesinden dolayı Çin'i tebrik etti. Şu anda Çin'le ilişkilerin hızla düzelme eğilimi gösterdiğini vurgulayan Moon, her alanı kapsayan temas ve işbirliğinin gözle görülür oranda yoğunlaştığını ifade etti.

Moon Jae-in, Çin ile el ele verip ikili işbirliğini derinleştirerek iki ülkenin halklarına mutluluk getirmek için çabalayacaklarını kaydetti.

  


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor