Xi: Ne soğuk, ne sıcak savaşın ne de ticaret savaşının galibi yok

2018-11-17 19:38:04

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Papua Yeni Gine'de düzenlenen APEC CEO Zirvesi'nde yaptığı konuşmada daha açık, kapsayıcı, dengeli ve ortak kazanç odaklı ekonomik küreselleşmenin ilerletilmesi gerektiğini kaydetti.

Port Moresby'de düzenlenen zirvede konuşan Cumhurbaşkanı Xi, farklı ülkelerin birbirine sıkıca bağlandığı günümüzde dışa açıklık ilkesinde ısrar ederek kalkınma alanlarını daha da büyütme çağrısı yaptı. Xi Jinping, merkezinde Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) bulunduğu çok taraflı ticaret sisteminin korunması gerektiğini dile getirdi.

İnovasyonun öncülüğünde yeni büyüme dinamiklerinin yaratılmasının önemini vurgulayan Xi Jinping, uluslararası işbirliğine elverişli bir ortamın kurularak, bilimsel ve teknolojik kazanımların daha çok ülke ve halk tarafından paylaşılması gerektiğinin altını çizdi.

Kurallar temelinde küresel yönetişimi güçlendirmenin istikrarlı kalkınmanın ön koşulu olduğunu belirten Xi, istişare, ortak inşa ve paylaşım kavramlarını esas alarak küresel ekonomik yönetişim sisteminde reformu ilerletme çağrısında bulundu.

Reform sürecinde karşılaşılan anlaşmazlıkların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini de anlatan Xi Jinping, tarihin çatışma yolunda ne soğuk savaş, ne sıcak savaş ne de ticari savaşın hiçbir galibi olmadığını kanıtladığına işaret etti.

Xi Jinping son olarak tarafları önümüzdeki yılın nisan ayında başkent Beijing'de düzenlenecek 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu ile 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na davet etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor