“ABD ve Çin, anlaşmazlıkları aşıp ilerleyebilir”

2018-11-17 15:03:13

ABD'li tanınmış uzmanlar, ABD ve Çin'in fikir ayrılıklarını bir kenara bırakıp ikili ilişkilerin iyi yönde ilerlemesini sağlayabileceklerine inandıklarını belirttiler.

95 yaşındaki ABD eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi tarafından yılda bir düzenlenen akşam yemeğinde yaptığı açıklamada, iki ülkenin ilişkilerinin şu anda son derece kritik bir dönemde bulunduğunu vurguladı.

Kissinger, ABD-Çin ilişkilerinde odaklanılması gereken temel sorunun, ticari sürtüşmenin nasıl yatıştırılacağı değil de iki ülkenin yeni uluslararası siyasi ortamda barış içinde nasıl yaşayacağı olduğunu kaydetti.

İki tarafın bir yandan aralarındaki fikir ayrılıklarını kabul etmesi, diğer yandan da üst düzey temasları artırarak ikili ilişkileri güçlendirilmesi ve bir arada var olmanın önemini kavraması gerektiğini ifade eden Kissinger, ABD ve Çin'in bunu başarabileceğine inancını dile getirdi.

ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi Başkanı Stephen Orlins, iki ülke arasındaki ilişkilerin hâlihazırda gergin olduğuna işaret ederek, ancak ümit ışığının hâlâ parladığını söyledi. Zira ikili ilişkilerin gidişatını iki ülkenin vatandaşlarının belirlediğini kaydeden Orlins, Çin ve ABD halkları arasındaki sağlam bağın korunduğunu ve yoğun temasların da sürdüğünü sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor