Xi Jinping'den Brunei ile işbirliği vurgusu

2018-11-17 15:02:13

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in kaleme aldığı “Çin ve Brunei Arasındaki İlişkilerde Yeni Bir Sayfa Açalım” başlıklı makale Brunei ziyaretinin arifesinde ülkenin Borneo Bulletin dâhil dört yerel gazetesinde yayımlandı.


Xi Jinping makalesinde, Brunei'in denizin diğer ucunda yer alan iyi bir komşu ve Deniz İpek Yolu güzergâhındaki önemli bir ülke olduğunu kaydetti.


Makalesinde 1991 yılında diplomatik ilişkilerin kurulmasıyla Çin ile Brunei'in bin yıllık dostluğunun yenilendiğine dikkat çeken Xi Jinping, iki ülkenin, beş yıl evvel ilişkileri stratejik işbirliği ortaklığı düzeyine yükselttiğinden beri karşılıklı siyasi güvenin derinleştiğini, işbirliğinin istikrarlı geliştiğini ve bölgesel ve uluslararası meselelerde iki tarafın birbirine desteğini sürdürdüğünü vurguladı.


Bizzat önerdiği Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ni (KYİ) Brunei'in olumlu karşılayıp destek verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Xi, iki ülkenin Çin'in Kuşak ve Yol girişimi ile Brunei'in Wawasan 2035 projesinin kenetlenmesini öngören mutabakat zaptını imzaladığını hatırlatarak, bu gelişmenin ikili ilişkilere dinamizm kattığını kaydetti.


Bu yılın reform ve dışa açılmanın 40'ıncı, KYİ'nin de 5'inci yılı olduğunu hatırlatan Xi Jinping, dışa açılma politikasına bağlı kalarak KYİ çerçevesi altında sağlam ve sonuç odaklı işbirliğini ilerleteceklerinin altını çizdi.


Çin'in ayrıca “çifte yüzyıl hedefleri” ve Brunei'in de “Wawasan 2035” projesini hayata geçirdiği kritik bir dönemde bulunduklarına işaret eden Xi, bu nedenle iki ülkenin karşılıklı anlayışı pekiştirerek dostluğu sağlamlaştırmaları, işbirliğini yoğunlaştırmaları ve ikili ilişkileri yeni düzeye taşımaları gerektiğini belirtti.


İkili ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesi için önerilerde de bulunan Xi Jinping, karşılıklı siyasi güvenin pekiştirilmesi, gerçekçi işbirliğinin yoğunlaştırılması ve kültürel değişimin sıkılaştırılmasının yanı sıra bölgesel ve küresel işlerde koordinasyonun güçlendirilmesi konularında birbirlerine destek sağlama çağrısında bulundu.


Xi, Çin'in Brunei'in ekonomide çok yönlülüğü gerçekleştirmesine destek sağlayarak enerji, altyapı, tarım, balıkçılık, e-ticaret ve denizcilik gibi alanlarda Brunei ile işbirliğini artırmaya hazır olduğunu ifade etti.


Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklığı'na (RCEP) dair görüşmelerin mümkün olduğunca erken tamamlanması ve Çin-ASEAN serbest ticaret bölgesinin yenilenmesi için ortak adım atma çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in Brunei ile çok taraflılık, uluslararası ticaret sistemi ve gelişmekte olan ülkelerin yasal haklarını koruyup bölgesel barış, istikrar ve refaha katkı sağlayacaklarını vurguladı.        

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor