(Haber Analiz) Çin, Pasifik'teki ada devletlerini küresel siyasetin radarına soktu

2018-11-17 13:34:03

Samoa Başbakanı Tuilaepa Sailele Malielegaoi, bu suçlamalara sert tepki göstererek, bu ithamların Pasifik'teki ada devletlerinin liderlerine hakaret anlamına geldiğini vurguladı.

Tonga Adalet Bakanı Sione Faotusia da basına verdiği demeçte, Çin'in gelişmemiş ve yardıma muhtaç Pasifik ada devletlerine sağladığı yardımlara dil uzatmanın çirkin bir eylem olduğunu kaydetti.

Tabii bazı Batılı ülkeler de Pasifik'teki ada devletlerine yardım konusunda “Çin'i şeytanlaştırma” taktiğinin beklediklerinin tam tersi bir etki yarattığını görünce bu kez Çin'i taklit etmeye başlayarak, bu ülkelere yardımlarını artırmak suretiyle Çin'in bölgedeki etkisini azaltmaya çalıştılar.

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu Lowy Uluslararası Politika Araştırma Enstitüsü'nün ağustos ayında yayımladığı bir raporda, Avustralya hükümetinin, 2013 yılından bu yana dış yardımlarını toplam 11 milyar ABD Doları tutarında azaltarak, bu miktarı asgari seviyede tutmaya çalıştığına işaret edildi. Ancak başbakanlığa yeni seçilen Scott Morrison, geçen hafta yaptığı açıklamada, Güney Pasifik bölgesinde altyapı inşasına 200 milyon dolar tutarında düşük faizli kredi ve yardım sağlayacaklarını açıkladı.

Papua Yeni Gine'de yayımlanan Post Courier gazetesinde yer alan haberde de ABD'nin Asya-Pasifik bölgesine 60 milyar dolar tutarında yardım sağlayacağını ilan etmesinin beklendiği yazıldı.

Çin, Batılı ülkelerin yeni yardımlarına dair çıkan haberlerden rahatsızlık duymuyor. Bilakis, Batılı ülkelerin bu yardımları hayata geçerse, Güney Pasifik bölgesinin kalkınmasına dinamizm katılacağını düşünüyor. Ancak, Batılı siyasetçilerin düşünemedikleri şey, bu sayının da aslında Çin'in hanesine yazılıyor olması.

Papua Yeni Gine Meclisi'ndeki bir görevli, basına verdiği demeçte, ülkesinin küçük bir devlet olduğunu, eskiden küresel siyasetin radarında bulunmadığını hatırlatarak, bu durumu değiştirenin Çin'in yardımları ve Çin ile ilişkiler olduğunu belirtti.

Batılıların yardımlarıyla kıyaslandığında Çin'in bu ülkelere sağladığı yardımlar, ikili ilişkilerin her boyutunda çoktan derinlere ulaşmış durumda. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de Pasifik'teki ada devletlerinin liderleriyle yaptığı görüşmede, Çin'in piyasasını bu ülkelere aktif şekilde açacağı ve bu ülkelerdeki yatırımlarını yoğunlaştıracağı sözünü verdi. Xi, ada devletlerinden yaptıkları ithalatı da artıracaklarını, böylece bu ülkelerin Çin'in hızla gelişmesinden doğan fırsatlardan faydalanmasını sağlayacaklarını belirtti.

Xi Jinping, ada devletlerinin “Pasifik'in sesini” ortaya koymalarına ve “Mavi Pasifik” inisiyatifine destek sağlayacaklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Xi, ayrıca bu ülkelerle küresel meselelerde koordinasyonu güçlendirmenin yanı sıra, küresel adaleti birlikte korumaya çalışacaklarını söyledi.

Toplu görüşmeye katılan Pasifik ada devletlerinin liderleri de Çin'in kalkınma, refaha ulaşma ve küresel sınamaları aşma konusunda kendilerinin önemli bir ortağı olduğuna dikkat çekti. Ada devletlerinin Kuşak ve Yol'un inşasına da aktif şekilde katılacaklarına işaret eden liderler, Çin ve ada devletleri arasındaki çok yönlü işbirliğinin artık yeni bir döneme girdiğini ifade etti.         

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor