(Haber Analiz) Çin, Pasifik'teki ada devletlerini küresel siyasetin radarına soktu

2018-11-17 13:34:03

(Kaynak: CRI Haber Merkezi; Yazar: Lu Xiaohong)

Papua Yeni Gine'ye resmî ziyaretini sürdüren Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün başkent Port Moresby'de Pasifik'teki ada devletlerinin liderleriyle toplu bir görüşme yaptı.

Xi Jinping, görüşmede Çin'in bu ülkelerle ilişkilerinde “karşılıklı güvenin pekiştirilmesi, ortak refahın artırılması, dostluğun güçlendirilmesi ve adaletin korunması” olmak üzere dört noktaya odaklanılması önerisinde bulundu.

Böylece, Çin ile söz konusu ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde yeni bir sayfa açılmasına tanıklık edildi.

Xi Jinping'in ziyaretini yakından takip eden Batılı meyda kuruluşlarının odak noktası ise Çin'in Güney Pasifik bölgesindeki etkisini günden güne artırması oldu.

ABD'li The Associated Press'in (AP) haberinde, Port Moresby kentinin her noktasında Çin'in izlerini görmenin mümkün olduğuna, Çin'in yardımlarıyla inşa edilen karayollarına, konferans merkezlerine ve otobüs terminallerinin varlığına dikkat çekildi.

Xi Jinping'in kaleme aldığı makale, Papua Yeni Gine ziyaretinin bir gün öncesinde ülkedeki gazetelerin tamamında yer buldu. Xi makalesinde, “Çin ve Pasifik ada devletleri arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açma” önerisinde bulundu.

AP'nin haberinde, Çin'in söylem ve eylemlerinin Güney Pasifik ada devletlerine güvenilir mesajlar verdiği, böylece bu devletlere yeni seçenekler sunduğu da belirtildi.

Esasen, objektif şekilde bakıldığında Güney Pasifik'teki ada devletlerinin birçoğu, Batı sömürgeciliğinden bağımsızlığını yakın zaman önce kazandı. Sanayileşmenin hâlâ başlangıç aşamasında, kalkınma zemininin de zayıf olduğu bu ülkeler, geçmişte kolonileri oldukları devletlerden hâlâ siyasi bağımlılık şartıyla ekonomik yardım alabiliyorlar.

Çin ise büyük küçük demeden, söz konusu ada devletlerine eşit şekilde yaklaşıyor, bu ülkelerin kendi arzularıyla seçtikleri kalkınma yollarına saygı gösteriyor. Çin, üstelik bu yardımlar için herhangi bir siyasi ön koşul da koymuyor. Diğer bir deyişle Çin, bu ülkelerin kara gün dostu oluyor.

Örnek vermek gerekirse, Çin ve Papua Yeni Gine, birlikte Kuşak ve Yol Tarım Geliştirme Parkı'nı kurdu. Tahıl ve su ürünleri yetiştiriciliği eğitimini hedefleyen projeler, yerel halkın kendi gücüne dayanarak gelişme kapasitesini yükseltti. Bu girişimlere AP'nin haberinde de bahsi geçen karayolları, konferans merkezlerini, ayrıca haberde anılmayan, Çin yardımıyla inşa edilen okul ve hastane gibi yüzden fazla projeyi de eklemek lazım.

Vanuatu Daily Post'ta yer alan bir köşe yazısında da Çin'in genel olarak ada devletlerinin en çok ihtiyaç duyduğu yardımları sağladığına işaret edildi.

Nitekim, geçtiğimiz günlerde Çinli gazeteciler Papua Yeni Gine'nin başkenti Port Moresby'de gittikleri her yerde yerel halkın tebessümüyle karşılandı. Gerek basın merkezi, gerek yemekhaneler, gerek alışveriş merkezlerinde Çinli gazeteciler en çok şu ifadeyi duydu: “Çin, bizim gerçek dostumuz.”

Çin'in Pasifik ada devletlerine sağladığı yardımlar, bazı Batılı ülkeleri ise rahatsız etmiş görünüyor. Bunun ana nedeni ise bu ülkelerin, Güney Pasifik bölgesindeki nüfuzlarını kaybetmekten korkuyor olmaları. Bu ülkelerden bazı medya kuruluşları, akademisyenler ve hükümet yetkilileri de defalarca Çin'e suçlamalar yöneltti. Ancak bu ithamlar, Güney Pasifik'teki ada devletlerinde tepkiye yol açtı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor