Xi, Pasifik'teki ada ülkelerinin liderleriyle görüştü

2018-11-16 21:56:24

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Papua Yeni Gine'nin başkenti Port Moresby'de Pasifik'teki ada ülkelerinin liderleriyle bir araya geldi.


Xi Jinping görüşmede Papua Yeni Gine Başbakanı Peter Oneil, Mikronezya Devlet Başkanı Peter M. Christian, Samoa Başbakanı Tuilaepa Sailele Malielegaoi, Vanuatu Başbakanı Charlot Salwai, Cook Adaları Başbakanı Henry Puna, Tonga Başbakanı Akalisi Pohiva, Niue Başbakanı Toke Talai ve Fiji Savunma Bakanı Inoke Kubuabola ile derin fikir alışverişinde bulundu.


Çin ve Pasifik'teki ada ülkeleri arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesi hususunun ele alındığı görüşmede, mevcut ilişkilerin karşılıklı saygı ve ortak kalkınmaya dayalı kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine yükseltilerek işbirliğinde yeni sayfa açılması konusunda mutabakat sağlandı.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yaptığı konuşmada, yeni dönemde Çin ve Pasifik'teki ada devletlerinin mevcut fırsatlardan faydalanarak, daha güzel bir geleceği birlikte kucaklamaları gerektiğini söyledi. Küçük veya büyük demeden bütün ülkelerin eşit olmaları gerektiğine işaret eden Xi, Çin'in Pasifik'teki ada ülkelerinin seçtiği kalkınma yollarına saygı gösterdiğini, bu ülkelerin bölgesel ve uluslararası işlere bağımsız ve diğer ülkelerle eşit şekilde katılmalarını olumlu karşıladığını söyledi.


Çin'in piyasasını bölgedeki ada ülkelerine aktif şekilde açtığını ve yatırımları artırdığını kaydeden Xi Jinping, aynı zamanda bu ülkelerden ithalatı çoğalttıklarını ve onların Çin'in hızlı gelişmesinden doğan fırsatlardan faydalanmasını istediklerini belirtti.   

Asya-Pasifik bölgesinin dünyada en hızla gelişen alan olduğuna dikkat çeken Xi Jinping, Çin ve Pasifik'teki ada ülkelerinin ekonomik açıdan birbirlerini tamamladıklarına, dolayısıyla büyük işbirliği potansiyeline sahip olduklarına vurgu yaptı.


Xi'den ilişkileri geliştirmeye yönelik dört maddelik öneri

Xi Jinping, Çin ile Pasifik ada ülkeleri arasındaki ilişkilerin derinleşmesine dair önerilerde de bulundu.


İlk olarak eşitlik temelinde karşılıklı siyasi güvenin artırılması gerektiğini söyleyen Xi, Çin'in Pasifik'teki ada ülkeleri ile her düzeydeki temasları yoğunlaştırmaya devam ederek her iki tarafı ilgilendiren meselelerde karşılıklı destek sağlamaya hazır olduğunu belirtti. Çin Cumhurbaşkanı Xi, ülkesinin 2019 yılının ikinci yarısında ilgili ülkelerle 3. Çin-Pasifik'teki Ada Ülkeleri Ekonomi ve Kalkınma İşbirliği Forumu'nu gerçekleştireceği bilgisini de verdi.


İkinci olarak karşılıklı fayda sağlayan işbirliği kurarak ortak refaha kavuşmanın önemine işaret eden Xi, iki tarafın Kuşak ve Yol işbirliği anlaşmalarını imzalayarak her alandaki somut işbirliğini derinleştirip ikili ticareti kolaylaştırması gerektiğini dile getirdi.


Üçüncü olarak, halklar arasındaki dostluğun derinleştirilmesi gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in ilgili ülkelerde personel yetiştirilmesine yardımcı olacağı ve Çince eğitimini güçlendireceğini bildirdi.


Dördüncü olarak, birbirine yardımcı olarak adaleti koruma çağrısında bulunan Xi Jinping, ilgili ülkelerle birlikte çok taraflılığı ve serbest ticaret sistemini koruyacaklarını, uluslararası işlerde koordinasyon ve temasları da pekiştireceklerini sözlerine ekledi.


Pasifik'teki ada ülkelerinin liderleri ise Cumhurbaşkanı Xi'ye toplantıya tekrar başkanlık etmesinden dolayı teşekkür ettiler. Yaptıkları açıklamalarda, Çin ile yakın ilişkilere büyük önem verdiklerini ve Kuşak ve Yol inşasına katılma isteklerini ifade eden liderler, ticaret, yatırım, balıkçılık, turizm ve altyapı tesisleri inşası gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmeyi arzuladıklarını belirttiler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor