(Haber Analiz) Çin-Avustralya ilişkilerinin geleceği Canberra'nın elinde

2018-11-16 21:27:06 CRI

(Kaynak: CRI Haber Merkezi; Yazar: Xu Qinduo)

Avustralya, son günlerde Çin'e zeytin dalı uzatarak ikili ilişkilerin iyileştirilmesi arzusunu ortaya koydu. Başbakanlığa yeni seçilen Scott Morrison, ASEAN Zirvesi esnasında Çin Başbakanı Li Keqiang ile bir araya geldi. Görüşme, “İkili ilişkilerde bir süredir yaşanan iniş çıkışların ardından bir dönüm noktası” olarak değerlendirildi.

Çin, Avustralya ile ilişkilerine daima önem veriyor ve Morrison'un göreve geçmesini de ikili ilişkilerin normalleşmesi için bir fırsat olarak görüyor. Beijing, Avustralya'dan son günlerde gelen ikili ilişkilerin iyileştirilmesi yönündeki açıklamaları da övgüyle karşılıyor.

Buna paralel olarak, Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne Çin'e resmî bir ziyarette bulundu. Böylece, Avustralyalı bir dışişleri bakanı Çin'e üç yıl aradan sonra ziyaret gerçekleştirmiş oldu. Açıkça görülüyor ki, Çin de Avustralya'nın daha önceki hatalarını tolere ederek ikili ilişkileri yeniden rayına oturtma yönünde adımlar attı.

Canberra yönetiminin, Avustralya ve Çin arasında son dönemde yaşanan olumlu etkileşime bakarak, Çin'in ortaya koyduğu iyi niyetin kıymetini bilmesi, kendisini ikili ilişkilerin uzun vadeli ve istikrarlı gelişimini sağlamaya adaması gerekiyor. Avustralya, iç siyasetteki unsurların ve dar bakış açılarının tutsağı olmamalı.

Gel gelelim, son bir buçuk yıl içinde Avustralya'nın Çin'e karşı izlediği düşmanca politikalar, bunun iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğine dayalı siyaset zeminine verdiği ciddi zararı unutmak da çok zor olacak.

Avustralya, izlediği tutumla Batılı ülkeler arasında sözde “Çin'e karşı direnme” hususunda öncü hâline geldi, mesnetsiz suçlamalarıyla başka ülkelerde de Çin karşıtı dalgalara yol açtı. Söz konusu adımlar, Çin-Avustralya ikili ilişkilerinde durgunluğa girilmesine neden oldu. Bu gibi sebepler, Avustralyalı hükümet yetkilileri ve iş adamlarının yılın başlarında Çin'den vize alma konusunda sıkıntı çekmeleri sonucunu da getirdi.

Avustralya hükümetinin, Çin ile ilişkilerini geliştirme konusunda her geçen gün iş çevrelerinden daha fazla baskı gördüğü de dillendiriliyor. Avustralya'da madencilik sektörünün önemli isimlerinden Andrew Frost, Avustralyalı siyasetçilerin Çin karşıtı söylemi terk etmeleri çağrısında bulunarak, aksi takdirde bunun iki ülke arasındaki ticari diyaloğu olumsuz etkileyeceğini dile getirdi. Frost, “Yeşiller Partisi, İşçi Partisi ve Liberal Parti, bir avuç “paranoyak” seçmenin oyunu alabilmek için Çin karşıtı söylemi sürdürürse, Avustralya vatandaşları bunun için ağır bir bedel ödeyecek” dedi.

Avustralya'da federal hükümetin bocaladığı dönemlerde, yerel hükümetler ise engellerin üstesinden gelerek Çin ile temaslarda bulunmak zorunda kaldı. Geçen ay Victoria şehri ile Çin arasında Kuşak ve Yol işbirliği anlaşması imzalandı. Bu adıma Batı Avustralya Valisi Mark McGowan'dan da destek geldi. Çin ile sağlam ve iyi ilişkiler kurmanın önemini vurgulayan Mark McGowan, Avustralya'nın, en büyük ticaret ortağı olan Çin ile ilişkilerinin yüz binlerce Avustralyalıyı ilgilendirdiğini kaydetti.

Uzmanlar, gelecek yıl yapılacak seçimler göz önünde bulundurulduğunda, Çin ile çıkmaza giren ilişkilerin Avustralya ekonomisini olumsuz etkileyeceği, bunun seçim sonuçlarına getireceği etkiden endişe duyan hükümetin de Beijing ile ilişkileri istikrara kavuşturma yolunu izleyeceği kanısında.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor