Çin, Papua Yeni Gine ile kapsamlı stratejik ortaklık kurdu

2018-11-16 16:59:10

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Port Moresby'de Papua Yeni Gine Başbakanı Peter O'Neill ile bir araya geldi. İki lider, birbirine saygı ve ortak kalkınma ilkelerine dayalı kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini kurmayı kararlaştırdı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Peter O'Neill ile yaptığı görüşmede, son yıllarda Çin-Papua Yeni Gine ilişkilerinin geliştiğini ve yeni işbirliği neticeleri elde edildiğini belirtti. Çin'in Papua Yeni Gine'nin ulusal durumuna uygun kalkınma yolunu seçmesini kararlılıkla desteklediğini ifade eden Xi Jinping, ülkenin “Tek Çin” politikasında ısrar etmesini takdirle değerlendirdi.

Kuşak ve Yol çerçevesinde iki ülkenin kalkınma stratejilerinin kenetlenmesi gerektiğini dile getiren Xi, ikili serbest ticaret anlaşması konusunda bir an önce mutabakata varılmasını arzuladığını kaydetti.

Bununla birlikte sanayi, ticaret, yatırım ve finansman gibi alanlardaki karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Xi, iki ülkenin halkları arasındaki temasların da yoğunlaşmasını dilediğini vurguladı.

Papua Yeni Gine Başbakanı Peter O'Neill ise Xi Jinping'in gerçekleştirdiği ziyaretin Papua Yeni Gine için tarihi nitelikte olduğunu ve ülkesinin “Tek Çin” politikasını kararlılıkla izlediğini vurguladı.

O'Neill, Çin'in sıtmanın önlenmesi ve kontrol altında tutulması, deprem sonrasında yeniden yapılandırma gibi hususlarla birlikte ülkesinin ekonomik ve toplumsal kalkınmasına uzun süredir sağladığı destek için teşekkür etti. Büyük Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin Pasifik ada ülkeleri arasındaki bağlanırlığı ve altyapı tesislerinin inşasını hızlandıracağını dile getiren O'Neill, adı geçen inisiyatife aktif olarak katılacaklarını belirtti.

Peter O'Neill, ayrıca Çin'in uluslararası meselelerde kurallar temelindeki uluslararası düzeni koruma çabalarını da övgüyle karşıladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor