Singapur'da yoğun diplomasi trafiği sona erdi

2018-11-16 10:05:16 CRI

33. ASEAN Zirvesi ve Doğu Asya Zirvesi dün Singapur'da sona erdi. Çok taraflılığa dayalı ortak kazanç toplantıların gündemini oluşturdu.

ASEAN dönem başkanlığını üstlenen Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, zirvenin kapanışında yaptığı konuşmada, ASEAN'ın geçen bir yıl içinde dayanışma, dayanıklılık ve inovasyona dayalı bir şekilde geliştiğini kaydetti.

Üye ülkelerin ASEAN ortaklığını sürekli bir şekilde pekiştireceğine dikkat çeken Lee Hsien Loong, kalifiye eleman ve kaynakları birleştirip halkın yaşam seviyesini yükselterek ASEAN'nın dışa açılma ve kapsayıcılığını koruyacaklarını ifade etti.

ASEAN zirvesinin yanı sıra, Çin-ASEAN liderler zirvesi ve ASEAN+3 (Çin-Japonya-Kore Cumhuriyeti) liderler toplantısı, Doğu Asya Zirvesi ve Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklığı (RCEP) Anlaşması liderler toplantısı da Singapur'da düzenlendi.

ASEAN ülkeleri arasında çok sayıda işbirliği belgesi imzalandı. 10 ASEAN üyesi ülke, ASEAN e-ticaret anlaşmasını imzalayarak akıllı şehir siber çerçevesi projesini başlattı.

Bununla birlikte, ASEAN ile Çin arasında stratejik ortaklık ilişkilerinin kurulmasının 15. yıldönümü dolayısıyla onaylanan “Çin-ASEAN Stratejik Ortaklığı 2030 Vizyonu”, ilişkilerin gelişmesi için uzun vadeli bir plan ortaya koydu.

Lee Hsien Loong, zirvenin kapanışında düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, söz konusu belgenin, siyaset, güvenlik, ekonomi, toplum ve kültür gibi alanlarda somut ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin ilerletilmesi dahil ASEAN-Çin ilişiklerinin gelişme yönünü tayin ettiğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor