Çin'in Asya-Pasifik'teki 3 ülkeyle ticareti gelişiyor

2018-11-16 09:39:15

Çin'in Asya-Pasifik'teki 3 ülkeyle ticareti gelişiyor

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, Çin ile Papua Yeni Gine, Brunei ve Filipinler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin son yıllarda sağlıklı şekilde geliştiğini belirtti.

Geçen 5 yıl içinde Çin-Papua Yeni Gine ticaret hacmi ortalama yüzde 17 büyüdü. Sadece geçen yılki ticaret hacmi yüzde 24,4 artarak 2 milyar 840 milyon dolara ulaştı. Eylül ayı sonu itibariyle Çin'in bu ülkeye yaptığı yatırım 3 milyar 40 milyon doları, Papua Yeni Gine'nin Çin'e yatırımı ise 8 milyon 330 bin doları buldu.

Kuşak ve Yol güzergahında yer alan Brunei'nin Çin'le işbirliğinde verimli sonuçlar elde edildi, ekonomik ve ticari işbirliği ikili ilişkileri destekleyen önemli güçlerden biri oldu. 2017 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi yüzde 36,5 artarak 1 milyar dolara kadar yükseldi.

Çin ile Filipinler arasında son yıllarda işbirliği mekanizmalarının yeniden harekete geçirilmesiyle, büyük işbirliği projeleri sağlıklı şekilde yürütülüyor, ekonomik ve ticari ilişkiler hızla gelişiyor. Çin, Filipinler'in en büyük ticaret ortağı konumunda. İkili ticaret hacmi geçen yıl yüzde 8,5 artarak 51 milyar 280 milyon dolara ulaştı. Bu rakam, Ocak-Eylül döneminde yüzde 12,4 büyüdü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor