Xi Jinping, Papua Yeni Gine'de

2018-11-15 20:33:14

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Papua Yeni Gine'ye resmi ziyarette bulunmak, Pasifik'teki ada ülkelerinin liderleriyle görüşmek ve 26. APEC Liderleri Gayri Resmi Toplantısı'na katılmak üzere bugün özel uçakla ülkenin başkenti Port Moresby'e vardı.Xi Jinping havalimanında yaptığı konuşmada, diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 42 yıl içinde Çin ve Papua Yeni Gine arasındaki işbirliğinin iki ülkenin halklarına yarar getirdiği gibi gelişmekte olan ülkelerin dostluğuna da örnek oluşturduğunu söyledi.


Xi, Çin'in kalkınmasının Papua Yeni Gine dâhil Pasifik ada ülkelerine tarihi fırsatlar getirdiğine işaret ederek, ziyareti esnasında bölge ülkeleriyle gelecekteki işbirliğinin yol haritasını çizeceklerini kaydetti.


Papua Yeni Gine'nin 26. Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) Liderleri Gayri Resmi Toplantısı'na ev sahipliği yapmasını desteklediklerini kaydeden Xi, ilgili taraflarla toplantıyı başarıyla tamamlayarak Asya-Pasifik bölgesinin gelişmesine ve hatta küresel ekonomik büyümeye katkı sağlamak için ortak çaba harcayacaklarını belirtti.


Xi Jinping'in Papua Yeni Gine'deki ziyaret programını tamamladıktan sonra Brunei ve Filipinler'e de resmi ziyaret yapması bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor