Li Keqiang'dan çok taraflılık ve serbest ticaret vurgusu

2018-11-15 19:52:56

Çin Başbakanı Li Keqiang bugün Singapur'da düzenlenen 21. Güneydoğu Asya Ülkeler Birliği (ASEAN) ve Çin, Japonya, Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Liderler Toplantısı'na (10+3) katıldı.Li Keqiang, toplantıda yaptığı konuşmada, ticari korumacılığın baş gösterdiği günümüzde ASEAN'a üye ülkelerle Çin, Japonya ve Güney Kore'nin çok taraflılık ve serbest ticarette ısrarlı olmaları gerektiğini açıkladı.


2. Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklığı (RCEP) Liderler Toplantısı'nın sonuçlarına da değinen Başbakan Li, RCEP müzakerelerinin tamamlanarak çağdaş, kapsamlı, üst düzey ve ortak kazanç getiren söz konusu anlaşmaya varma konusunda mutabakat sağlandığına dikkat çekti. Li, ilgili taraflara çok taraflı ticari sistemin korunması yönünde olumlu sinyal verme, böylece bölgesel istikrar ve refaha katkı sağlama çağrısında bulundu.


Li Keqiang, 10+3 işbirliğinin pekiştirilmesine dair önerilerde de bulundu. Başbakan Li, tarafların Doğu Asya'da ekonomik bütünleşme inşasını hızlandırmaları, finansal güvenliği sağlamaları, inovasyonu teşvik eden işbirliğini artırmaları ve aralarındaki kültürel bağları sıkılaştırılmaları gerektiğini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor