Çin'den ABD'ye yanıt: İki taraf da çaba göstermeli

2018-11-15 19:43:04

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD Başkan Yardımcısı Pence'in “anlaşmaya varmak için Çin'in pek çok alanda değişiklik yapması gerektiğine” dair açıklamasına yanıt olarak, “İki taraf da çaba göstermeli.” ifadesi kullanıldı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence 13 Kasım'da Washington Post'a verdiği demeçte, ABD'nin G20 Arjantin Zirvesi'nde Çin ile anlaşmaya varmak için kapılarını açtığını söyledi. Ancak bunun için ön koşulun Çin tarafının ekonomik, askeri ve siyasi alanlarda büyük değişlik yapması olduğunu belirten Pence, ayrıca Çin'in uluslararası kurallara uymasını istedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün konuyla ilgili açıklamasında, Washington'ın, Çin ve ABD liderleri arasında yakın zamanda yapılan telefon görüşmesinde varılan mutabakata göre hareket etmesini istediklerini ifade etti.

İki tarafın da doğru seçimi yapıp çaba göstermesi ve ortak sorunları dürüst ve ciddi bir tutumla istişare etmesi gerektiğini vurgulayan sözcü, Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesinin hem iki ülkenin halkları ile dünya halklarının temel çıkarlarına uyduğunu hem de uluslararası toplumun ortak beklentisi olduğunu söyledi.

ABD ile ticaret sürtüşmeleri üzerine yapılan istişarelerde Çin'in duruşunun her zaman net ve değişmez olduğunu vurgulayan Hua Chunying, ikili ticari işbirliğinin karşılıklı yarar ve ortak kazanç temeline dayandığına işaret etti.

Birbirine saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar temelinde müzakerelerin ticari sorunlara çözüm getirecek tek doğru yol olduğuna dikkat çeken sözcü, Çin'in uluslararası kurallara uymak konusunda her zaman dünyaya örnek olduğunu kaydederek, ABD'li bazı şahsiyetlerin kendilerini temize çıkarıp başkalarını kınadığını sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor