Başbakan Li Keqiang'dan Singapur'da ikili görüşmeler

2018-11-15 10:57:51 CRI

Başbakan Li Keqiang'dan Singapur'da ikili görüşmeler

Singapur'da bulunan Çin Başbakanı Li Keqiang dün Avustralya Başbakanı Scott Morrison'la 6. Çin-Avustralya başbakanları yıllık görüşmesine katıldı.

Böylece Avustralya'da yeni hükümetin kurulmasının ardından iki ülke başbakanları arasında ilk yıllık görüşme gerçekleşmiş oldu.

Başbakan Li, Avustralya'yla fikir ayrılıklarını içtenlikle ele alarak, işbirliği ve ortak kazanç temelinde ilişkilerin istikrarlı gelişmesini sağlamaya çalışacaklarını kaydetti.

Li, Çin'in Avustralya'yla işbirliği potansiyelini geliştirerek çift yönlü ticaret ve yatırımı artıracağına işaret etti.

Li, Avustralya'dan kaliteli ürünlerin Çin pazarına girip Çinli tüketicilere daha çeşitli seçenekleri sunmasını beklediklerini kaydetti.

Çin'in piyasaya giriş kriterlerini daha da gevşeterek yurt içi ve dışı işletmelere eşit bir ticaret ortamı yaratacağını da vurgulayan Li, Avustralya'yla birlikte çok taraflılığa ve serbest ticarete ortaklaşa destek vereceklerini sözlerine ekledi.

Avustralya'nın da diğer pek çok ülke gibi Çin'in refahından faydalandığına dikkat çeken Avustralya Başbakanı Morrison, Çin'le kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini ilerleteceklerini, ekonomi, ticaret, inovasyon, madencilik, turizm ve enerji gibi alanlarda Çin'le işbirliğini sürdüreceklerini kaydetti.

Başbakan Li aynı gün Singapur Cumhurbaşkanı Halimah Yacob'la da bir görüşme gerçekleştirdi. Li, Singapur'un dönem başkanlığı dönemimde Çin-ASEAN ilişkilerinin gelişmesine verdikleri destekten ötürü Halimah Yacob'a teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Halimah Yacob, iki tülkenin serbest ticaret anlaşmasının güncellenmesi dahil olmak üzere çeşitli alanlarda 10 işbirliği anlaşmasını imzalayarak ikili ilişkilere güç kattıklarını söyledi. Yacob, ASEAN-Çin işbirliğinin gelişmesini ortaklaşa hızlandıracaklarını sözlerine ekledi.

Başbakan Li dünkü Singapur temasları kapsamında Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern'le de bir araya geldi. Çin-Yeni Zelanda Serbest Ticaret Anlaşması'nın Çin'in gelişmiş ülkelerle bu alanda imzaladığı ilk anlaşma olduğunu hatırlatan Li, anlaşmanın güncellenmesi, çift yönlü ticaret ve yatırımın genişletilmesi için çaba göstereceklerini kaydetti.

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, Çin'le Kuşak ve Yol kapsamında işbirliği geliştireceklerini ve serbest ticareti koruyacaklarını belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor