Çin: ABD'nin Pence'nin sözlerine uymasını diliyoruz

2018-11-14 18:46:47

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD Başkan Yardımcısı Pence'nin “Hint-Pasifik bölgesindeki ülkelerin kalkınma yollarını özgürce seçmelerini umuyoruz” açıklamasını değerlendirdi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, kısa süre önce yaptığı açıklamada, ABD'nin Hint-Pasifik bölgesi ülkelerinin kendi kalkınma yollarını özgürce seçmelerini ve kendi çıkarlarının peşinden gitmelerini temenni ettiğini belirtti. Pence, Hint-Pasifik bölgesinde “otoriter rejimlere” ve “işgaller”in varlığına izin verilmeyeceğini de söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, ABD tarafının bu sözleri hayata geçirmesini umduklarını dile getirdi.

Sözcü Hua, Çin'in daima tüm ülkelerin birbirlerinin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermelerini, karşılıklı hak ihlalinde bulunmamalarını ve birbirlerinin iç işlerine karışmamalarını savunduğunu ifade etti.

Her ülkenin kendi ulusal koşullarına uygun kalkınma yolunu seçme hakkına sahip olduğunun altını çizen sözcü, bunun aynı zamanda “Barış İçinde Birarada Yaşamanın Beş İlkesi”nin de önemli bir parçası olduğunu dile getirdi.

Pence'nin açıklamalarını yakından takip ettiklerine dikkat çeken Hua, ABD'nin bu sözlerini hayata geçirmesini temenni ettiklerini kaydetti. Sözcü, “ABD'nin bu sözlerini sadece Asya-Pasifik bölgesinde değil, tüm dünyada hayata geçirmesini; kendi kalkınma yollarını izleyen ülkelere saygı göstermesini, diğer ülkelerin iç işlerine karışmamasını, diğer ülkeleri tehdit etmemesini, işgal etmemesini ve kimseye çifte standart uygulamamasını umuyoruz” diye konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor