Xi Jinping imzalı makale Papua Yeni Gine basınında

2018-11-14 15:28:11 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından kaleme alınan “Çin'in Pasifik ada ülkeleriyle ilişkilerini yeni düzeye taşıyalım” başlıklı makale Papua Yeni Gine'de çeşitli medya organlarından yayımlandı.

Xi Jinping makalesinde, ilk kez bir Çin cumhurbaşkanının Papua Yeni Gine'yi ziyaret edeceğine dikkat çekerek, aynı zamanda yine bu ülkede düzenlenecek Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Liderleri 26. Gayri Resmi Toplantısı'na iştirak edeceğini belirtti.

Xi, Papua Yeni Gine'nin ekonomik ve toplumsal alanlarda yeni başarılar kazanması ve APEC zirvesinin başarıyla geçmesi dileğinde bulundu.

Son yıllarda ikili ilişkilerin hızla geliştiğini kaydeden Xi, Papua Yeni Gine'nin Çin'in Pasifik ada ülkeleri arasındaki en büyük ticaret ortağı olduğunu kaydetti.

Çin ayrıca Papua Yeni Gine'nin en büyük yabancı sermaye kaynağı ve bu ülkede en çok müteahhitlik proje üstlenen taraf konumunda bulunuyor.

Xi aynı makalede, ziyareti vesilesiyle ikili ilişkilerde karşılıklı güveni artıracaklarını ve ilişkileri daha ileri bir düzeye taşıyacaklarını ifade etti. Xi ayrıca, Çin-Papua Yeni Gine ilişkilerinin, Çin'in Pasifik ada ülkeleriyle ilişkilerinde bir örnek haline geldiğini kaydetti.

Xi, Çin'le diplomatik ilişki kuran Pasifik Okyanusu'ndaki 8 ada ülkesinin liderlerini Papua Yeni Gine'ye davet ederek Çin'in bu ülkelerle ilişkilerinde yeni bir istikamet belirlenmesini arzu ettiğini de vurguladı.

Xi APEC zirvesi sırasında katılımcı ülkelerle ekonomik bütünleşme, dijital ekonomi, bağlantı şebekesi ve sürdürülebilir kalkınma konularını ele alacak.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor