Çin Başbakanı Li Singapur'da konuştu

2018-11-14 09:50:47

Çin Başbakanı Li Singapur'da konuştu

Singapur ziyaretini sürdüren Başbakan Li Keqiang dün Singapur Ticaret Federasyonu ile Çin Sanayi ve Ticaret Odası tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı ve bir konuşma yaptı.

Li Keqiang, geçen 40 yılda Çin'in reform ve dışa açılma politikasını sürdürerek köklü bir değişim gerçekleştirirken, Singapur'un da sürekli yeni başarılar elde ettiğini ve “Singapur mucizesini” yarattığını hatırlattı. Li, Singapur'un deneyimlerinden Çin'in faydalandığını, Çin'in gelişmesinin de Singapur'a önemli fırsatlar sağladığını belirtti.

Çin Başbakanı Li, Çin'in altyapı tesisleri, finans ve üçüncü piyasalarda işbirliği platformları tesis edip, iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ve finansal işbirliğini ilerletmeye, bölgesel işbirliğini yeni düzeye taşımaya hazır olduğunu dile getirdi.

Li, Çin'in reform ve dışa açılmayı daha geniş çapta, daha fazla somut tedbirlerle ve daha hızlı adımlarla sürdürerek kaliteli kalkınma ilkesinde ısrar edeceğini, makro ekonomik politikaların istikrarını koruyacağını kaydetti.

Başbakan Li, Singapur dahil yabancı ülke işletmelerinin Çin'de yatırımı artırmalarını olumlu karşıladıklarını ifade etti.

Singapur'un ekonomi, sanayi ve ticaret çevrelerinden binden fazla kişi etkinlikte hazır bulundu.

Li dünkü Singapur Konferansı'nda (Singapore Lecture) “Dışa açılma ve eş güdüm içinde ortak refah inşa etmek ve sonuçlarını paylaşmak” başlıklı bir konuşma yaptı.

İkili ilişkilerin yeni düzeye taşınması için Singapur'da bulunduğuna dikkat çeken Li Keqiang, dünyada karmaşık koşullarda çok taraflılık, karşılıklı saygı, işbirliği ve eşitlik ilkelerinde ısrar edilmesi gerektiğini vurguladı. Li, Çin'in serbest ticareti ve ticari adaleti desteklediğini belirtti.

Ziyaretin diğer amacının Çin ile ASEAN arasındaki ilişkileri ilerletmek olduğuna işaret eden Başbakan Li, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasının dünya nüfusunun yarısı ve ticaret tutarının üçte birini kapsayacağına, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre hazırlanan anlaşmanın bölgedeki ekonomik bütünleşmeyi hızlandıracağına dikkati çekti.

Li, tarafların ortak çaba harcayıp 2019 yılında anlaşmayla ilgili müzakereleri tamamlamaları arzusunu dile getirdi. Ayrıca Güney Çin Denizi Eylem Kuralları (COC) adlı belgenin müzakerelerinin 3 yıl içinde tamamlanmasını istediklerini kaydetti.

Li Keqiang, barışçı kalkınma yolunu izleyen Çin'in kapısını daha da açacağını ve Singapur dahil ASEAN ülkelerinin Çin'de yatırımlarını artırmalarını beklediklerini söyledi.

Li Keqiang, Çin-Singapur ilişkileri, Çin-ABD ilişkileri, Çin-ASEAN işbirliği gibi konularla ilgili soruları yanıtladı. Konferansı Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, bu ülkenin çeşitli çevrelerinden temsilciler ve yabancı misyonlar izledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor