Çin Dışişleri'nden Xi Jinping'in dış gezisi hakkında açıklama

2018-11-13 21:40:48

Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, bugün düzenlenen basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 15 Kasım'da başlayacak dış gezisi kapsamında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Xi, Papua Yeni Gine, Brunei ve Filipinler'e resmî ziyaretlerde bulunacak ve Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) 26. Ekonomi Liderleri Toplantısı'na katılacak.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zheng Zeguang, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 15-16 Kasım günlerinde Papua Yeni Gine'ye yapacağı ziyaretin, Çin'den bu ülkeye cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olacağını hatırlattı. Zheng, ayrıca Xi'nin Çin ile diplomatik ilişkisi bulunan Pasifik Okyanusu'ndaki ada ülkelerinin liderleri ile dört yıllık aradan sonra yeniden bir araya geleceğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Kong Xuanyou, basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 18-21 Kasım günleri arasında Brunei ve Filipinler'e de resmî ziyaretler gerçekleştireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi'nin söz konusu iki ülkeyi de ilk kez ziyaret edeceğine dikkat çeken Kong, Çin'den bu ülkelere 13 yıl sonra cumhurbaşkanı düzeyinde ilk kez ziyaretler düzenleneceğini ifade etti. Kong, ziyaretlerin yeni dönemde Çin ile adı geçen ülkeler arasındaki ilişkilerin yeni bir düzeye taşınmasında dönüm noktası olacağını kaydetti.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Jun de APEC 26. Ekonomi Liderleri Toplantısı'nın 17-18 Kasım günlerinde Papua Yeni Gine'nin başkenti Port Moresby'de düzenleneceği bilgisini verdi.

Diğer yandan, Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Li Chenggang da toplantıda Çin'in 2020 yılı sonrasına dair işbirliği vizyonunun saptanmasına desteğinin yanı sıra, bölgesel ticaret ve yatırım serbestisi üzerindeki tutumunun açıklanacağını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor