Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan Heilongjiang için tanıtım etkinliği

2018-11-13 20:48:20

Çin Dışişleri Bakanlığı evsahipliğinde dün başkent Beijing'de düzenlenen etkinlikte, Heilongjiang eyaleti tanıtıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı binasındaki Mavi Salon'da düzenlenen “Yeni dönemde Çin: Yeni kalkınma yolunda Heilongjiang'dan tüm dünyaya davet” başlıklı tanıtım etkinliği büyük ilgi gördü.

Etkinliğe, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin Komünist Partisi Heilongjiang Komitesi Sekreteri Zhang Qingwei ve Heilongjiang Valisi Wang Wentao, Çin Dışişleri Bakanlığı Parti Sekreteri Zhang Yesui ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Hanhui'nin yanı sıra, 120'den fazla ülkenin Çin'deki büyükelçileri, uluslararası örgütlerden temsilciler, yerli ve yabancı uzmanlar ve basın mensupları olmak üzere 500'den fazla kişi katıldı.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, yaptığı konuşmada, Heilongjiang'da inovasyonun yoğunlaştırılacağını, eyaletin reformların doğurduğu canlılıktan istifade ederek, dışa açık işbirliğinin yeni penceresi olma yolunda ilerleyeceğini kaydetti.

Konuşmasında, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda, Çin'in açık dünya ekonomisinin önemli destekçisi olduğunun altını çizdiğini hatırlatan Wang Yi, Heilongjiang'ın Çin'in dışa açılmadaki yeni döneminde özgün avantajlara sahip olduğuna işaret etti. Wang, Heilongjiang'ın Çin'in kuzeydoğudaki kapısı olma konumunun, Çin-Moğolistan-Rusya ekonomik koridorunun inşasına katılmasını sağladığını, böylece eyaletin Kuzeydoğu Asya ekonomik işbirliğindeki önemli bir kavşak olacağını belirtti.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, Heilongjiang'ın önümüzdeki günlerde daha geniş bir vizyonla Kuşak ve Yol inşasına katılacağını, Çin-Avrupa kargo taşımacılığında Avrasya'daki bağlanırlığı güçlendireceğini ve güzergâh ülkeleriyle işbirliğini pekiştireceğini dile getirdi.

Çin Komünist Partisi Heilongjiang Komitesi Sekreteri Zhang Qingwei ve Heilongjiang Valisi Wang Wentao, konuşmalarında eyalette inovasyona dayalı kalkınmanın önemine vurgu yaptı.

Rusya'nın Beijing Büyükelçisi Andrey Denisov'un da aralarında yer aldığı Çin'de görevli diplomatlar ise yaptıkları konuşmalarda, ülkeleri ile Heilongjiang arasındaki işbirliği hakkında bilgi verdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı evsahipliğinde her yıl ülkenin farklı eyalet ve bölgelerinin tanıtıldığı etkinlikler düzenleniyor. Heilongjiang'ın tanıtıldığı etkinlik, bu kapsamdaki 16'ıncı organizasyon oldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor