Çin ve Almanya arasında dış politika ve güvenlik diyalogu

2018-11-13 19:50:00

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile birlikte bugün Beijing'de gerçekleştirilen 4. Çin-Almanya Dış Politika ve Güvenlik İşleri Stratejik Diyalogu'na eşbaşkanlık etti.İki taraf, küresel durumun karmaşık ve değişken olduğu günümüzde kapsamlı stratejik işbirliğini derinleştirme, çok taraflılıkta ısrarcı olma ve küresel serbest ticaret sistemini birlikte koruma konusunda mutabakat sağladı.


Wang Yi, toplantıda yaptığı konuşmada, Çin'in Almanya ile birlikte iki ülkenin devlet başkanlarının vardığı görüş birliklerini hayata geçireceğini vurguladı. Bu doğrultuda karşılıklı siyasi güveni pekiştirmeye, Kuşak ve Yol ile 4. sanayi devriminden doğacak fırsatlardan faydalanmaya hazır olduklarını belirten Wang Yi, ticaret, ekonomi, yapay zekâ, nesnelerin interneti ve dijitalleşme gibi alanlarda işbirliğini derinleştirerek ikili ilişkileri yeni düzeye taşıyacaklarını kaydetti. Wang Yi, Çin'in Avrupa'nın bütünleşme sürecine desteğini yineledi.


Maas, Çin'in küresel işlerde oynadığı aktif rolü takdirle değerlendirdiklerine işaret ederek, Çin'i öncelikli stratejik ortak olarak gördüklerini söyledi. Avrasya'da kapsamlı bağlantının güçlendirilmesinin önemine değinen Maas, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne destek vereceklerini belirtti.


Maas, bununla beraber Çin-AB yatırım sözleşmesine ilişkin görüşmelerin hızlandırılması çağrısında da bulundu.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor