Çin'den insan hakları raporunu destekleyen ülkelere teşekkür

2018-11-13 18:36:29

Çin'in sunduğu insan hakları raporu, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin Cenevre'deki merkezinde kısa süre önce düzenlenen Evrensel Periyodik İnceleme'nin üçüncü turunda onaylandı.

Çin heyetince sunulan Çin'in Ulusal İnsan Hakları Raporu'nda, ülkede insan hakları alanında kaydedilen ilerlemelerin yanı sıra, bu konuda alınacak 30 yeni önlem de yer aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Çin'in söz konusu raporun incelenmesi sürecinde ortaya koyulan önerilere büyük önem verdiğini belirtti.

İncelemeye katılan ülkelerin çoğunun Çin hakkında olumlu değerlendirmeler yaptığını hatırlatan sözcü, bu ülkelere söz konusu değerlendirmeleri, Çin'e gösterdikleri anlayış ve destek nedeniyle teşekkür ettiklerini dile getirdi.

Sözcü, toplantıda 150 ülkenin temsilcisinin konuşma başvurusunda bulunduğunu, bunlardan 120'sinin Çin'in insan haklarını koruma ve ilerletme alanlarında kaydettiği büyük başarıları övgüyle değerlendirdiğini ifade etti.

Söz alan temsilcilerin, Çin'in kendi koşullarına uygun ulusal kalkınma yolunu seçmesini desteklediklerinin altını çizen sözcü, bu ülkelerin, Çin'in gelişmekte olan ülkelerin halklarının çıkarlarının korunmasında oynadığı rolü de takdirle değerlendirdiklerini kaydetti.

Bazı Batılı ülkelerin gerçekleri inkâr ederek Çin'i kötülemeye çalıştığına dikkat çeken sözcü, bu ülkeleri Çin'i objektif bir gözle izlemeye, Çin halkı tarafından seçilen siyasi sisteme ve kalkınma yoluna saygı göstermeye çağırdı.

Sözcü Hua, herhangi bir ülke ya da şahsın insan haklarını kullanarak Çin'in iç işlerine karışmasına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar vermesine müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor