Çin Dışişleri: Çin ile Singapur serbest ticareti destekliyor

2018-11-13 17:25:20

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin ile Singapur arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmasını Güncelleme Protokolü'nün iki tarafın serbest ticareti ve ekonomik küreselleşmeyi koruma yönündeki kararlılığını gösterdiği belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün yaptığı açıklamada, iki ülke arasında dün imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmasını Güncelleme Protokolü'nü değerlendirdi.

Sözcü, protokolün ikili ticari ve ekonomik işbirliği potansiyelini ortaya çıkarmanın yanı sıra, farklı ölçeklere sahip ekonomiler arasındaki eşitlik ve karşılıklı yarara dayalı işbirliği için de bir örnek oluşturduğunu dile getirdi.

Anlaşmanın, ayrıca Çin ile Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) arasındaki stratejik ortaklığı da derinleştireceğini ifade eden Çinli sözcü, “İki taraf, Serbest Ticaret Anlaşmasını Güncelleme Protokolü'ne ilk kez Kuşak ve Yol işbirliğini de dâhil etti. Kuşak ve Yol inisiyatifinin ikili kapsamlı işbirliğinin derinleşmesi, ortak kalkınma hedeflerine ulaşılması, bölgesel bağlanırlığın güçlendirilmesi ve bölgesel barış ve istikrarın ilerletilmesi için taşıdığı önemin vurgulandığı protokol, Çin-ASEAN stratejik ortaklığını ilerletirken, Doğu Asya'daki bölgesel ekonomik entegrasyon sürecini de hızlandıracak” diye konuştu.

Çin'in Singapur dâhil olmak üzere farklı ülkelerle birlikte merkezinde Dünya Ticaret Örgütü'nün (WTO) bulunduğu çok taraflı ticaret sistemini korumaya devam edeceğini yineleyen sözcü, ticaret ve yatırımların kolaylaşmasını teşvik ederek, açık dünya ekonomisini inşa etmeye gayret göstereceklerini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor